טיול משפחתי באמסטרדם – ספטמבר 2019 – חלק א

לפני לא מעט חודשים עלה בדעתה של עננת רעיון מעניין: ביולי הבת הגדולה שלנו תשתחרר ביולי (אני עדיין לא מאמין שאני אבא לחיילת משוחררת…) והבן צפוי להתגייס מתישהו אחר כך – אפשר יהיה למצוא זמן בין לבין לטיול משפחתי לחו"ל!

הטיול המשפחתי האחרון שלנו לחו"ל בהרכב מלא היה לפני שהבת התגייסה, כך שכולנו שמחנו על הרעיון. הזה היעד נבחר די מהר – אמסטרדם.

אני ביקרתי באמסטרדם לא מעט פעמים אך רק בענייני עבודה. למעשה הייתי שם 8 פעמים בשנה אחת, כאשר בחלק מהפעמים הייתי שם רק ליום אחד ובחלק לשבוע שלם. הספקתי לראות קצת מאמסטרדם, אבל כמובן לא הרבה (ובוודאי לא אף מוזיאון).  עננת והילדים לא היו שם אפילו פעם אחת.

בינתיים דברים קצת הסתבכו עם הבן – הוא החליט להירשם לעתודה והיינו קצת בחוסר ודאות לגבי השאלה מתי יתגייס (תשובות לעתודה מתקבלות די ברגע האחרון). כתוצאה מכך לא בצענו כל תכנון בפועל עד לשלב מאוחר יחסית, כאשר הבן הודיע שבלי קשר לתשובות הוא מאוד מעוניין לנסוע.

באותו שלב (אוגוסט) חשבנו על שני תאריכים אפשריים – או תחילת ספטמבר (מיד לאחר תחילת שנת הלימודים שלראשונה מזה זמן רב לא רלוונטית לנו) או ביום הבחירות 17.9 (כמובן לאחר שנבחר).

לאחר התלבטות מסוימת בחרנו בתאריך השני. החלטנו להקדיש שבוע לנסיעה (עוד לפני שעשינו תכניות מפורטות).

להשיג טיסה בספטמבר היה קל וגם לא יקר יחסית. הזמנו טיסה באל-על ליום הבחירות אחר הצהריים (שנוחתת בערב באמסטרדם).  אבל עם מלון (או דירה) הסתבכנו למדי. האופציות הן רבות מאוד ויקרות (גם בספטמבר), אלא אם מסכימים להתרחק ממרכז העיר ולהתנייד כל יום בתחבורה ציבורית – דבר שלא רצינו.

כדי להוסיף לבעייתיות, במרכז אמסטרדם בהרבה דירות וגם בחלק מהמלונות אין מעלית וצריך לעלות ולרדת במדרגות צרות כל יום, דבר שגם ממנו רצינו להמנע.

לאחר לא מעט חיפושים והגדלת התקציב גילינו שבאתר booking  אפשר לסנן מלונות גם לפי קריטריון של קיום מעלית. בעזרת האתר מצאנו את מלון holiday inn express – city hall שנראה מתאים לנו. הזמנו בו שני חדרים והוספנו גם כמה שקלים (כלומר יורו) כדי לקבל חדרים עם נוף לתעלה.

נותר לנו רק לתכנן את הטיול ולהזמין מראש כרטיסים לשני מקומות שרצינו לבקר בהם ויש צורך להזמין כרטיסים מראש – מוזיאון ואן-גוך ובית אנה פרנק.

היום הגדול הגיע. קמנו בבוקר, הצבענו ובצהרים לקחנו מונית לשדה התעופה והמראנו לאמסטרדם (בזמן!).  הגענו למלון (עם רק קצת טעויות בדרך) ושמחנו לראות חדרים נאים למדי, נוף מובטח לתעלה ולמחרת בבוקר ארוחת בוקר סבירה ביותר (כלולה במחיר).

20190918_072642

(נוף מהמלון בערב הראשון)

התכניות לבוקר הראשון היו קצת שאפתניות – שני מוזיאונים, פארק עירוני אחד וסיבוב בכיכר דאם המפורסמת.

אחרי ארוחת הבוקר צעדנו לכיוון מוזיאון ואן-גוך אליו היו לנו כרטיסים ל-9:30.

בדרך עברנו בכיכר רמברנדט, שם נהנינו לראות פסל על פי התמונה המפורסמת "משמר הלילה".

20190918_085650

 

המשכנו אל המוזיאון, דרך רחובות עם חנויות מעניינות (שעדיין היו סגורות) והגענו אליו רק כמה דקות לפני הזמן הנקוב על הכרטיסים. למרות שהכרטיסים למוזיאון הם לפי זמן, הוא היה עמוס מאוד.

המוזיאון מכיל מספר גדול של תמונות שצייר ואן-גוך, מפורסמות יותר ופחות. הוא גם מספר את סיפור חייו הקצרים של האמן. למרות הצפיפות נהנינו מאוד מהמוזיאון ולמדנו הרבה על ואן-גוך.

לצערי אסור היה לצלם במוזיאון. אני מצרף תמונה שצילמתי בחנות המוזיאון…

20190918_121749

אחרי הביקור במוזיאון יצאנו לאכול ארוחת צהרים קלה – קנינו מזון מהיר ברחבה שליד המוזיאונים. לראשונה אכלנו מהצ'יפס ההולנדי המפורסם – אבל היה לא משהו…

אחרי הפסקת האוכל נכנסנו למוזיאון סטיידליק (Stedelijk) לאמנות מודרנית.  המוזיאון נמצא ממש מול מוזיאון ואן-גוך והוא גדול למדי. הבן שלי הוא חובב האמנות המודרנית הגדול ביותר במשפחה והוא מאוד נהנה שם (יותר מאשר במוזיאון ואן-גוך!)
אני לא הבנתי הרבה מהיצירות, אבל מהיצירה הבאה שנקראה  My fucking kangaroo is damn right! (and so is my pelican"  נהנינו כולנו (הרבה בזכות השם):

20190918_135415

באחד האולמות הופתענו לגלות תמונות של פרחים וצמחים מאזורנו, בהן משולבות תמונות של מנהיגים מהעולם (משנות ה-80 בעיקר) כולל יאסר ערפאת, מובראכ, נתניהו ושרון.

לדוגמא:

20190918_144126

מסתבר שמדובר בחלק מתערוכה של אמן לבנוני בשם ואליד ראעד שמבוססת על כך שבשנות ה-80 בשירות הביון הלבנוני עבדה בוטנאית שנתנה למנהיגים בעולם שמות קוד של צמחים בלבנון. היה מאוד מעניין (במיוחד עניין את עננת כמובן).

אחרי המוזיאון הזה חזרנו למלון ואחרי מנוחה והתרעננות יצאנו לכיכר דאם. התרשמנו מהרחובות המלאים חנויות לתיירים ולא מעט סמים קלים ואכלנו ארוחת ערב במסעדה הודית בשם קוהינור . האוכל היה טוב, השירות קצת פחות.

עייפים אך מרוצים חזרנו למלון וסיימנו את היום הראשון שלנו באמסטרדם…

 

כאן אני מסיים גם את הרשומה הראשונה על הטיול. המשך יבוא.

והרשומה המומלצת היא  – Back to the Gorge: Family Backpacking at Arroyo Seco and Willow Creek – בבלוג של Mama Quail

24 תגובות על ״טיול משפחתי באמסטרדם – ספטמבר 2019 – חלק א״

 1. נשמע שהיה לכם טיול מעניין! אני הייתי באמסטרדם כילדה בת 12 ולא זוכרת מזה הרבה, וגם בהפסקה של יום בדרך מהארץ לארה״ב כשעזבנו ללימודים, ואז היינו רק ברחוב הראשי של אמסטרדם. אני זוכרת רק את חנויות הבונגים וחנויות הגבינות ואת התור הענקיסטי לשירותים הציבוריים … וגם את זה שילדה שעדיתי לה בייביסיטר בנערותי זיהתה אותי שם בתוך כל ההמון … אולי הגיע הזמן לבקר שם שוב, נראה מי יזהה אותי 🙂

 2. אז קודם כל בהצלחה בהמשך הדרך לבת המשוחררת…
  מקווה שהבן כבר יודע מה קורה עם הגיוס שלו

  נכון כיף לספר על הטול … זה כמו לחיות את זה בנשית 🙂

  רק רציתי לשאו אותך, האם יש לך אפשרות לעצב רחב יותר את הפוסטים? זה נורא צר וחבל לא לנצל את כל הרוחב של המסל המחשב
  הערת יעול 🙂

  המשך יום טוב
  יעל

  1. תודה רבה.
   הבן התקבל לעתודה והתחיל לימודים בטכניון 🙂
   אבדוק אם יש אפשרות להרחיב. חושש שלא.

   המשך שבוע נעים!

 3. כרגיל אני קוראת את שאתה כותב בעניין רב, גם אם אתה לא מפרט יותר מדי. אנחנו לא היינו בהולנד ולכן הטיול אתך מרתק , ואני מחכה להמשך. נ.ב. אתה גם די קמצן בתמונות.

 4. איחולי הצלחה גם ממני למשוחררת הטריה ולעתודאי 🙂
  אמסטרדם נראית טוב… אם הייתי בין הטסים, לבטח הייתי שוקלת לבקר בה בעצמי.
  המשך יום קריר נעים 🙂

   1. אין לי מה להסתיר 🙂
    טסתי לא מעט עד השירות הצבאי (הוריי ביקרו את ההורים של אמי ברומניה ולקחו אותי איתם, מאז שהייתי בת חצי שנה). ולאחר השחרור טסתי אל ארה"ב. הביקור במחוזות זרים גרם לי להבין כי ארצנו הקטנטונת מהווה את המקום בו אני רוצה להיות, ולא טסתי מאז.

    1. מעניין… כמובן שזכותך. אני גרתי 2.5 שנים בארה"ב והחלטתי שישראל היא המקום בו אמי רוצה לחיות בו, אבל אני רוצה גם לראות הרבה מקומות אחרים בעולם.
     תודה ויום נעים 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: