סיכום עשור 2010 – 2019

לאחרונה נראה שכולם מסכמים את העשור, או לפחות עורכים מצעדי עשור. זה גרם לי גם לרצות לסכם את העשור שלי.
כשהתחלתי לחשוב מה עבר עליי בעשר השנים האחרונות, הדבר הראשון (ובתחילה גם היחיד) שעלה בדעתי היה שהילדים שלי גדלו.
לא סתם גדלו: בתחילת העשור הייתי אב לילדה בת 11 ולילד בן 9. כיום אני אב לאשה צעירה בת 21 (שכבר הספיקה להשתחרר מהצבא) ולבחור צעיר בן 19, סטודנט בטכניון (עתודאי).

אין ספק שבגיל צעיר הזמן משפיע יותר. המעבר מגיל 11 ל-21 או מגיל 9 ל-19 מכיל הרבה מאוד שינויים, חוויות ואירועים מאשר המעבר מגיל 42 ל-52, למרות שעל כולנו עברו 10 שנים.

אבל אחרי מחשבה נוספת נזכרתי בעוד כמה דברים שעברו עליי בעשור הזה – דברים שלא קשורים ישירות לילדיי…

אחד הדברים שמאוד השפיעו על חיי היום-יום שלי היה מעבר עבודה: אחרי 11 שנים באותה חברה (שיא שלי ותקופה מכובדת מאוד בחברות הייטק), מצאתי את עצמי שוב מפוטר מהעבודה בשנת 2015. לא שלא ידעתי שזה יגיע: החברה הלכה והצטמצמה כל הזמן. כשהתחלתי לעבוד בה בשנת 2004 היו בחברה כ-130 עובדים בישראל וכ-400 בעולם כולו. כשפוטרתי ב-2015 נשארו בה 10 עובדים בישראל מתוך כ-100 בעולם.

לשמחתי, מצאתי עבודה חדשה די מהר ואני מקווה להישאר בה עד היציאה לפנסיה. במובן מסוים אני יוצא לפנסיה כל יום כשאני יוצא בבוקר מהבית לעבודה – מכיוון שהעיסוק שלי כעת הוא בקרנות הפנסיה הוותיקות…

עוד שינוי שמשפיע על חיי היום-יום שלי, אך במידה פחותה מהחלפת העבודה, הוא המעבר לטבעונות: הייתי צמחוני מאז גיל 13 בערך, אך תמיד אמרתי שאני לא יכול להבטיח שאשאר צמחוני כל חיי. ובאמת, באוקטובר 2012 הכרזתי רשמית על מעבר לטבעונות.
באופן מעשי המעבר היה הדרגתי – צמצמתי בצריכת הביצים והחלב במשך כמה שנים עד שהחלטתי שאני יכול להיגמל מהם סופית. בינתיים אני די מרוצה מהטבעונות שלי (אך לעיתים מתוסכל בגלל מחסור באופציות טבעוניות) אבל גם הפעם לא יכול להבטיח שזה לתמיד.

בעשור זה התחלתי לצלם. עד 2017  עננת הייתה הצלמת היחידה במשפחה. צילמתי מפעם לפעם, אבל רק כשהיא לא הייתה איתי. בנובמבר 2017 החלטתי יום אחד שגם אני יכול לצלם. צילמתי כמה פרחים (כלניות ואירוס ארץ ישראלי באותו יום) ומאז אני ממשיך לצלם פרחים וגם אובייקטים נוספים. בעקבות זאת גם התחלתי מפעם לפעם לפרסם בבלוג רשומות עם תמונות שצילמתי בעצמי.

זאת התמונה הראשונה וההיסטורית שצילמתי ב-2017:
ראשונה

ואגב בלוג, אחרי כמעט עשר שנים בתפוז עברתי ל-WPRDPRESS. אני עדיין קצת מתגעגע לעבר המפואר של תפוז ולפיצ'רים שהיו שם, אבל אני יודע שבכל מקרה התפוז ההוא כבר לא קיים ולא ישוב. עברתי ל-wordpress  באוגוסט 18 ואני מרוצה מכך שלמרות החששות המשכתי לפרסם בקביעות (למרות שלעיתים אני מרמה ומפרסם רשומות שכבר פורסמו בעבר בתפוז ואיש אינו זוכר אותן).

בתחום המוזיקה האירועים שהשפיעו עליי בעשור קשורים בעיקר לזמר האהוב עליי ביותר כבר שנים רבות – דיויד בואי. בעשור זה, בינואר 2013, לאחר עשר שנים בהן הוא הוציא אלבום חדש, יצא במפתיע האלבום The Next Day.
שמעתי את השיר הראשון (where are we now)  ואהבתי אותו.
בינואר 2016 שוב יצא אלבום חדש – Blackstar  – שפחות אהבתי, אבל עדיין היה מוצלח לטעמי.
ואחריי יומיים התבשרנו על מותו… היה לי עצוב מאוד.

בעשור הזה גם נסעתי הרבה לחו"ל. בהתחלה אלה היו נסיעות עבודה (כמו בעשור הקודם), אבל התחלנו לנסוע לחופשה משפחתית בחו"ל כל שנה במשך תקופה מסוימת (דבר שלא קרה בזמן שהבת שירתה בצבא). בשנת 2019, לראשונה בחיי לדעתי, נסעתי לשתי חופשות בחו"ל באותה שנה – אחת זוגית לרודוס והשנייה משפחתית לאמסטרדם.

מקווה להמשיך בטיולים כאלה גם בעשור זה (ובאלה שאחריו).

עוד נושא אחד שרציתי להזכיר בסיכום – בעשור הזה נגמלתי ממכוניות ליסינג מהעבודה… מאז שהשתחררתי מהצבא (ב-1994) ועד 2014 – פרט לתקופה שגרנו בארה"ב – הייתה לי תמיד מכונית ליסינג מהעבודה. זה מאוד נוח אבל גם לא זול ועם השנים זה נהיה יקר יותר ויותר. ב-2014, בעקבות עוד גל פיטורים בחברה הקודמת שלי, עברתי לעבוד מהבית (אולי גם את זה הייתי צריך להזכיר כנושא נפרד בסיכום). אחרי כמה חודשים כאלה החלטתי לוותר על רכב החברה.
כשהתחלתי לעבוד בעבודה הנוכחית לא ביקשתי רכב. במשך כשנתיים הסתדרנו עם רכב אחד במשפחה. אבל זה נהיה קשה יותר כשהבת הוציאה רישיון נהיגה ועוד יותר כשעננת התחילה לעבוד יום בשבוע בירושלים. קנינו מכונית שנייה ולראשונה יש לנו שתי מכוניות פרטיות במשפחה (אצל הרבה אנשים זה לא נושא ראוי לציון כלל…)

זהו… אני בטוח שקרו לי עוד דברים חשובים בעשר השנים האחרונות (למשל: סוף סוף השתחררתי משירות מילואים!) , אבל אלה הנושאים שעלו בדעתי (ושאני לא חושש לשתף…)

מאחל לי ולכולם עשור חדש מוצלח!

והרשומה המומלצת היא- הפתעה –  בבלוג של L Weaves Words

 

24 תגובות על ״סיכום עשור 2010 – 2019״

 1. היה לך 'עשור' מהנה לדעתי, על פי מה שרשמת לא נראה לי שהיה עמוס מדי, אך גם לא משעמם. המשך לעשות חייך בכיף, בהנאה ובריאות. ברכות.

  1. היו עליות ומורדות והיו גם עומסים גדולים בתקופות אלה ואחרות. עשר שנים זה הרבה זמן…
   תודה על התגובה ועל האיחולים!

 2. אחלה עשור.
  אני בהחלט חושבת שהמעבר לעבודה מהבית שווה אזכור גדול יותר, ואפילו פוסט נפרד. אם כי אני מבינה שתקופה זו חלפה עברה לה.

   1. ללא ספק לא מעט אירע בעשור האחרון שלך ששיתפת. אכן הזמן מתעתע והוא לגמרי סובייקטיבי בתקופות שונות של החיים. מאחל לך ולמשפחתך שנה ועשור חדשים טובים ומאושרים.

 3. ובכן, עשור די פורה בסה"כ הכללי, לעניות דעתי 🙂
  ואני יכולה להזדהות עם חלק מהתחושות – הצער על אובדן דיוויד בואי.
  כמו גם הצער על אובדן התפוז שמצאתי ב-2011, שהחל להיהרס כבר בנובמבר אותה שנה.
  המון תודה על הקישור!
  ועשור חדש עוד יותר פורה ומעניין לך 🙂

  1. כמובן שבעשר שנים קרו הרבה דברים, חיוביים ושליליים… תודה על ההזדהות ועל התגובה. עשור מוצלח לך 🙂

 4. סיכום עשיר ונראה מאושר. מאחלת לך עוד הרבה ימים של אושר ועושר עם הגשמת משאלות שאתה מבקש להגשים.
  כף לקרוא.
  מאחלת לך עוד הרבה עשורים טובים והרבה כתיבה וצילומים.

 5. ניצלתי את ההזדמנות של הסיכום שעשית כדי להתוודע מעט לבלוג שלך – ככה זה כשנכנסים "באמצע" ומתחילים לקרוא אצל מישהו.
  נשמע שהיה עשור מלא אירועים ושינויים, בחלקם משמעותיים מאד.
  מאחלת באמת שתמשיך לטייל ולצלם ושתשבע נחת מהעבודה ומהזוגיות ומהמשפחה ושתמיד תמיד תמשיך לכתוב, באמת לא משנה באיזו פלטפורמה (וטוב שיש את דף הפרפרים שחשף את הבלוג שלך לקוראים מגוונים חדשים).

 6. אופ אופ טרללה גדלת בעשור
  אני דווקא לא עשיתי סיכום עשור…. איך היה כיף פעם בפרדס עם השרביטים שהיו מדרבנים לכתוב

  אני בעיצומו של פרוייקט חדש (מה חדש על יעל . לא יכולה לשת שניה בלי פרוייקט חדש)
  אבל הפעם עיסקי
  האמת שאתמול היה היום הראשון לתחילת הסיפור . היום בו הוצאתי את השקל הראשון לפרוייקט הזה… מה שהופך אותו לממשי ולא רק בראש שלי

  יום מקסים
  יעל

  1. האמת שזהו העשור הראשון שאני מסכם אי פעם 🙂
   המון הצלחה בפרוייקט החדש!

   תודה על התגובה ויום מקסים גם לך

   1. רק רציתי לעדכן אותך שהפרוייקט החדש שלי יצא לדרך… כל עוד הוא בראש זה לא ממש היה נחשב. אני מעונינת להפוך את התחביב למקצוע
    עדיין עובדת איפה שאני עד שיהיו הכנסות ממשיות מהפרויקט החדש, אבל בניית אתר יקח לי כ3 חודשים ואחר כך נתקדם לאיטו
    יעל

 7. נשמע עשור מלא עניין והתפתחויות. מאחלת המשך טוב וכמובן להמשיך לקרוא על כל השינויים והחוויות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: