איש התשבץ (סיפור לשבת)

טומי (שם (כינוי) בדוי) היה כותב תשבצים בעל ניסיון (ותיק) שתשבציו התפרסמו כל יום או לפחות פעם בשבוע בעיתון ידוע.

גאוותו הגדולה של טומי הייתה על כך שבניגוד לכותבי תשבצים אחרים הוא לא המציא מילים ולא השתמש בהגדרות מעוותות: כל ההגדרות והפתרונות שבתשבציו היו לקוחים מחיי היום יום.

יום אחד בחודש אזרחי (אפריל), ישב טומי על מין רהיט (ספה), שתה משקה חום המכיל חומר ממריץ (קפאין) וצפה בתוכנית על סגנון מוזיקלי (סוינג) כאשר לפתע הוא קלט באוזניו (שמע) צרחה מחרידה שמיד לאחריה פרצה לחדר אשתו שעל פניה הבעה מבעיתה, מזעזעת (מקברית).

טומי שלח בה הסתכלות (מבט) מהירה וזנק לעזרתה.

הסתבר כי היא רצתה להכין ארוחת צהרים מצוינת – אורז עם זרעי האצטרובל (צנוברים), מאכל אשכנזי (קישקע) ופיסת לחם (פת) תוצרת בית (אולי אפילו לחם הודי (ננ)). אך כשהיא נגשה לארון בו אוחסנה האבקה לאפיה (קמח) היא נבהלה לראות מין מכרסם (חולדה) נמלט מהאזור במהירות.

אשתו של טומי חששה כי מאחורי הארון מסתתרת קבוצת ולדות באותה המלטה (שגר) של המכרסם ודרשה מטומי לטפל בעניין מיד.

טומי זנק לפעולה כהרף עין (בן רגע). הוא לקח לידו כלי עבודה (אזמל) ויצא לחפש אחר המכרסם. העקבות הובילו אל מחוץ לבית, על כן לקח טומי רכב לא ממונע (חד אופן!) והחל לעקוב אחר המכרסם.

לאחר דקות מרדף ספורות הוא הגיע למה שנראה כגבעה מלאכותית (תל) אבל לרגליו הכואבות נדמתה יותר כגבעה נישאה (הר). מהר מאוד הסתבכו רגליו בשולי בגדו (חצנו) והוא נפל מהרכב הלא ממונע.

למזלו הרב הוא נחת על צמח רענן (אב) ועל מין דגן (משערת) שצמח לידו כך שהוא כמעט ולא נפגע. הוא הרים את ראשו וראה לא רחוק קבוצה של פרחים נאים (ורדים, פרגים ועוד). לרגע היה נראה לו כי מדובר בחזיון תעתועים (מירז) אבל מבט שני מסביב להיקף, תחום (חוג) האזור שעליו נפל הוכיח לו כי לעת עתה הכל בסדר ואפילו הוא לא שבר אף עצם בפיו (שן). אכן היה לו מזל (גד).

לפתע הוא ראה במרחק לא גדול נור (אש). הוא חשש שכלי הרכב הלא ממונע שלו עולה בנור וחש צביטה של דאגה באיברו הפנימי (לבו). הוא מיהר לכיוון הנור, אך מהר מאוד הוא גילה שהוא נע במעגלים (עג). האם הקוסמוס (היקום) היה נגדו? המחשבה על כך גרמה לפגיעה קשה בדימוי העצמי (אגו) שלו.

לשמחתו הוא ראה לפתע פלוני (מאן דהו) פסיעות (צעדים) ספורות ממנו. הוא ניגש אליו בריצה כדי לבקש ממנו הוראות. להפתעתו הפלוני צהל כסוס (צנף) ולאחר מכן שאל אותו: "האם ראית אולי חפצים נדירים ויקרים (שכיות חמדה) שאיבדתי כאן?"

לאמיתו של דבר (למעשה) היה ברור לטומי שמשהו אינו כשורה. אבל מה בדיוק? זה לא נקלט (נספג) במוחו.

הוא התבונן ברסיסי הלילה (טל) שהצטברו על הענפים  העבים (בדים) סביבו וזרמו בנחל (ודי) אל האשד (מפל) ומשם מטה מטה מסביב לשלחופה (צב) לעבר, כיוון (צד)… הגרם השמימי (ירח)?

כעת זה היה פורמלי (רשמי): טומי הבין שכנראה התאונה גרמה לו לזעזוע מוח. הוא היה זקוק לרופא טוב או למשקה חריף (ליקר) מילת ברירה (או) אולי אפילו לגואל האנושות ביהדות (משיח).

הוא קרא לעזרתו של הפלוני, אך זה נדמה כלוקה באטימות רגשית (לב ערל) והתעלם ממנו. הוא כנראה היה פרא, ברבר (ונדל). זה בהחלט גרם חוסר נעימות (צרם) לטומי.

טומי כבר חשב שיאלץ לשהות בלילה (ללון) במקום המוזר הזה. הוא הכריח עצמו לצעוד לכיוון מה שנראה היה לו כדרך סלולה (כביש) אך (אבל) כל המיתרים בגופו (גידיו) חרקו וגפיו (רגליו) שקעו בבוץ (רפש) שנמשח בשכבה דקה (נמרח) על האדמה ויצר ביצה רדודה (רקק). הוא הרגיש (חש) שהוא לא היה מסוגל לזוז (נתקע) ולא יוכל להגיע למין צומת (טי) שנראה במרחק. וכאילו כדי להקשות יותר, נראה היה כי סופה הרסנית (טורנדו) קרבה ובאה.

האם קיים (יש)  סיכוי לטומי להיחלץ מצרה זו?

קריאתה של אשתו העירה אותו משנתו (תנומתו): "טומי! אני חוששת ששרפתי קלות (חרכתי) את המטבל (דיפ) אבל החלפתי אותו במין ממרח (חרדל) כך שמנת האוכל (בג) מוכנה. בוא לאכול!"  

טומי חייך בהקלה. זה נראה כמו מעשה פלאים (נס) – אבל זה היה רק חלום. חלום שמושי. בפרספקטיבה (תשקופת) זו הייתה התחלת תקופת הפריחה (תור הזהב) האמיתית של תשבציו.

מוסר השכל:  זה לא סוד (רז) שלמחברי תשבצים קיימת (יש)  רשות (התר) למתוח קצת את הגדרות השפה העברית

שבת שלום!

תודה לטומי שמיר שארבעה מתשבציו שמשו השראה לסיפור זה.

והרשומה המומלצת היא – תמנונים לפגים – בבלוג של כתוממה

28 תגובות על ״איש התשבץ (סיפור לשבת)״

 1. הצלחת להפתיע אותי עם אחת מהמילים הללו. ואכן, נדמה שיש להם רשות כזו.
  לצערי, איבדתי סבלנות לתשבצים. אני יותר בעניין סודוקו ושחור-ופתור בשנים האחרונות. אם כי לגמרי – לטומי שמיר מגיעות המון תודות על המון שעות של הפרת השעמום (או השיממון).
  סופ"ש נעים (ואולי גשום?) 🙂

  1. מעניין אם איזו מילה הפתעתי… הרוב מאוד פופולריות בתשבצים – השתמשתי תשבצים אמיתיים (בעצם תשחצים) לכתיבת הסיפור. גם אני מעדיף סודוקו אבל לאחרונה חזרתי גם לתשבצי הגיון.

   תודה וסוף שבוע נעים גם לך. לצערי לא נראה שיהיה גשום

 2. הלוואי שגם בחיים האמיתיים בעיות היו נפתרות באופן כה פשוט וגם מגיעות לפתרון מלא עד כדי התפוגגות כמו בסיפור הזה.

  העיסוק במילים ובהגדרות חביב עליי ביותר. איזה כיף לי שהגעתי הבוקר (בטעות) לפוסט אחר שלך שעסק גם הוא במילים.

  תודה רבה שהעלית ושתהיה שבת שלום

 3. זרועות התמנון למעשה מזכירות לקטנטנים את חבל הטבור שליווה אותם בבטן
  בחייך, זה עוד יותר פנטסטי מטומי וזעזוע המוח שלו. איך אפשר לדעת מה הפג זוכר?

 4. Dave’s wife is out for the night and he decides to eat some shrooms. He passes out and wakes up at the pearly gates of heaven.

  St Peter greets him and explains that he’s actually died from eating some bad shrooms. However, if he makes dinner for Jesus and his 12 disciples AND they happen to like it, he’ll be revived back on earth.

  He enters a huge kitchen, packed with every kind of ingredient imaginable. Dave couldn’t cook for shit, but he’s gotta try and get back to his wife.

  He spots a huge turkey, gobbling around, so he grabs it by the neck and breaks it. He plucks out the feathers, cuts it open and pulls out the giblets. He starts grabbing whatever food he can find in the kitchen, cramming it into the bird with his fist until there’s no more room. He grabs a chocolate bar from his back pocket and melts it over the turkey for a glaze. Then he throws it in the oven and waits for it to cook.

  It smells like putrid crap, but he has no choice and calls the waiter to come and take it in to Jesus and his mates.

  After a few minutes he can hear them in the other room… Jesus and his disciples are chanting his name! “dave… Dave… DAVE!!” they must really love his food! “DAVE… DAVE!… DAAAVEE!!”

  THWACK He’s hit by a blurry piercing light and suddenly finds himself back on his kitchen floor where he first passed out.

  “Dave… What the hell is going on?” shouts his wife

  He picks himself up off the floor and shouts, “I’m back! I’m alive!! I’ve had the most incredible journey. I died and went to heaven, but I’m back!!”

  “DAVE…” begins his wife … “WHAT IN THE BLAZING FUCK HAVE YOU DONE TO THE CAT!!?”

 5. רשומת הגדרות בתשבצים, רעיון מעניין.
  אמא שלי פותרת הרבה תשבצים.
  תשבצי הגיון, התחום של אחותה.

  אני גם פותר לא מעט, לא תשבצי הגיון,
  גם לסודוקו לא התחברתי,
  אבל כן,גם, את הקאקורו, ומדי פעם את תשבץ
  המספרים בסופ"ש (סוף שבוע)
  של הביביתון (ישראל היום).

  1. בהחלט רעיון מעניין. כבר לא זוכר איך הוא צץ אצלי… אני פותר גם תשבצים רגילים וגם תשבצי הגיון. וגם סודוקו… אבל תשבץ מספרים לא.
   תודה וסוף שבוע נעים 🙂

 6. כרגיל, אתה מפסיק להפתיע. אני פותר תשבצים ב'מעריב', לעתים נדירות ב'הארץ'. יש לי ספר תשחצים ענק לנסיעות לחו"ל, שממתין בצד בנימוס .
  אכן, רב החלופות פופולריות, אבל גם "פור" למזל ולא רק גד 🙂
  אגב, בסיפור שלך, אינני יודע אם שמת לב, הפעלת שתי שכבות שונות של העברית בו זמנית. האחת נקראת "ישראלית" והיא בעיקרה העברית בת ימינו, שכבר איננה באמת עברית, ועברית, בעיקרה מאז תקופת בן יהודה ומילונו הגדול.

  1. לצערי אני פותר בעיקר את התשבצים של ישראל היום… אבל אולי הם לא יותר גרועים מאחרים. השכבות שידעתי שהפעלתי היו הגדרות ופתרונן 🙂

   תודה וסוף שבוע נעים!

 7. יום הסבתא הבינלאומי הזכיר לי שחייבים לעדכן את הסיפור " סבתא בישלה דייסה " לגירסה מודרנית.
  לכל הסבאים והסבתות ולהורים ולדודים, צריך לעדכן את הסיפור

  "סבתא בישלה דייסה"*

  לילדי דור ה Y:

  סבתא בישלה דייסה.
  הראשון לא אכל – כי הוא אלרגי ללקטוז.
  השני לא אכל – כי יש בזה סוכר.
  השלישי לא אכל – כי הוא רגיש לגלוטן.
  הרביעי לא אכל – כי הוא טבעוני ויש בזה חלב.

  רק לקטן נשארה המון דייסה… אז הוא רץ רץ רץ רץ רץ… בלי שום קשר לדייסה, הוא פשוט לא קיבל היום ריטלין!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: