רכב אוטונומי – העתיד מטיל צלו?

במדור השרביט החם הוצע לכתוב על הרכב האוטונומי שמתישהו יהיה אופציה אמיתית.

כבר לא מעט שנים מדברים על כך שהרכב באוטונומי נמצא מעבר לפינה. למעשה רוב הטכנולוגיות הנדרשות למימוש החזון של רכב אוטונומי כבר אתנו לא מעט שנים ונמצאות כבר ברוב המכוניות, לפחות אלה מהשנים האחרונות:


– מערכת GPS  (לרוב בטלפון ולא במכונית עצמה, אבל זאת אותה טכנולוגיה) – מערכת שיודעת איפה הרכב נמצא בכל רגע וגם מה הדרך להגיע ליעד רצוי

– מערכת קרוז קונטרול – המאפשרת לרכב לנסוע במהירות שנקבעה מראש. בשנים האחרונות יש שיפור משמעותי – קרוז קונטרול אדפטיבי שמתחשב במהירות כלי הרכב שלפנייך ונוסע בהתאם

– מערכות בטיחות חכמות הכוללות בין היתר זיהוי תמרורים, שמירה על הנתיב ובלימה אוטונומית

אם נחבר את כל המערכות האלה יחד נקבל רכב אוטונומי – כזה שצריך רק לומר לו לאן לנסוע והוא כבר יגיע לשם.   ובאמת מכוניות אוטונומית נסיוניות קיימות כבר שנים רבות – גוגל למשל התחילה לעבוד על מכונית כזאת כבר ב-2010.

אז למה עדיין אין מכוניות אוטונומיות בכבישים?  אני מניח שבעיקר בגלל שאף מדינה לא תסכים לאפשר למכוניות ללא נהג לנסוע על הכביש כי אם חס וחלילה תהיה תאונה (וכבר היו)  את מי נאשים? מי ישא באחריות?  התוכנה, החברה המייצרת, מהנדסי אבטחת האיכות?

אני מאמין שבסופו של דבר המכוניות האלה יהיו טובות ובטוחות מספיק כך שמדינות בעולם יאשרו את השימוש שבהן,  אבל תמיד עם אפשרות להתערבות אנושית (לדוגמא לצורך בלימת חירום). כשזה יקרה, הרבה אנשים – ואני בתוכם – ישמחו לקנות מכונית שכזאת. כמו שאנו שמחים לקנות מכונית עם קרוז קונטרול שמקל עלינו את הנהיגה ולהשתמש בוייז או בתכנת ניווט אחרת שעוזרת לנו למצוא את הדרך אל היעד, אין סיבה שלא נרצה מכונית שתקל עלינו עוד יותר את הנהיגה ואת מציאת הדרך אל היעד…

אני רק חושד שזה לא יקרה בימי חיי (אבל אולי אתבדה).

רבים מדברים על כך שכאשר יהיו מכוניות אוטונומיות, נעבר למודל בו לאנשים לא יהיה רכב פרטי משלהם אלא הם יזמינו רכב אוטונומי שיגיע אליהם הביתה, ייקח אותם ליעדם וימשיך אל הנוסע הבא.  אני לא רואה קשר בין קיומן של מכוניות אוטונומיות למודל הזה.  המודל הזה קיים כבר כיום וקוראים לו מונית. רוב האנשים (לפחות בארץ) מחזיקים מכונית פרטית (או שתיים, או יותר) ומשתמשים במוניות רק בשעת הצורך. אני מניח שכך יהיה גם עם המכוניות האוטונומיות.

ומה באמת יקרה?  כנראה נצטרך לחכות כדי לדעת…

והרשומה המומלצת היא – איפה מתחיל הסוף – בבלוג של Jud

24 תגובות על ״רכב אוטונומי – העתיד מטיל צלו?״

  1. אכן הרשומה הייתה אמורה להתפרסם אתמול אבל בגלל טעות שלי התפרסמה רק היום.
   תודה והמשך שבוע נעים ובריא

 1. אבל היום לא יום חמישי, בלבלת לי את כל הקלנדר, כבר יצאתי לקניות ליום שבת ולפילאטיס של יום חמישי

 2. איזה כיף שכתבת על הנושא הזה וגם קישרת למדור השרביט החם. זה לגמרי נכון שחלק נכבד מהטכנולוגיה הנדרשת לטובת רכב אוטונומי כבר כאן. ברכב החדש של T יש את כל המאפיינים שפירטת כאן כולל בלימת חירום אוטונומית (וזה אפילו כבר קרה, כאשר רכב חתך אותו בכביש). הוא מכניס לקרוז אדפטיבי וקובע איזה מרחק לשמור מהרכב שלפניו, והרכב פשוט נוסע, מאט, עוצר ומתחיל מחדש לנסוע על דעת עצמו. הדבר היחיד שהרכב "דורש" מ-T הוא ששתי ידיים תהיינה כל העת על ההגה. הרגליים חופשיות לגמרי. וגם אז, הוא מתקן לבד אם הוא מזהה סטיה קלה מהנתיב. זה כל כך קל לנהוג ככה, במיוחד בפקקים או בנסיעות ארוכות. תענוג.
  זה נכון שהגיוני שבעתיד תהיה לנו מכונית פרטית אוטונומית ליד הבית. לא זוכרת מי (כנראה T) טוען שהרכבים האוטונומיים יהיו בסטייל מונית או אובר ולא בבעלות עצמית. האחד לא כרוך בשני. מה שכן ייתכן הוא שיוכנסו מוניות אוטונומיות הרבה לפני שיהיו "פרייבט"ים כאלה.

  1. כל הטכנולוגיה פה אבל כנראה יש מחסום גדול בין מה שקיים לבין מכונית אוטונומית אמיתית… בסוף היא תגיע.
   תודה והמשך שבוע נעים ובריא

 3. כמה זמן עד שתהיה בת זוג אוטונומית? הרכב האוטונומי יהיה כנראה זול יותר בהרבההה ממונית, וגם לא יהיה צורך לשמוע מנהג המונית על הבת שלו שסובלת מבעלה הבטלן ועל ביבי שלא מטפל בנהגי המוניות ועל כמה עולה טסט ודלק ושהוא לא חוזר הביתה כי אשתו מדברת יותר מדי ואכפת לך אם אעשן. דחילק.
  וזו גם לא תהיה מכונית, זו תהיה קפסולה ליחיד, תוכל לבחור בעמידה או ישיבה או שכיבה והיא תרחף על פסים מגנטים רוב הדרך ולא תעצור עצירות פתאומיות. תוכל גם לדבר בטלפטיה עם חמותך מכיון שעד שיהיו מכוניות אוטונומיות ימציאו טלפטיה ושלום עם החמה.

  1. אולי יהיה בן זוג אוטנומי לפני בת זוג אוטונומית? מי יודע…
   לגבי המונית – אלה אכן אספקטים שלא חשבתי עליהם. מרגישים שאני כמעט לא נוסע במוניות…
   עם החמות אין לי בעיות לשמחתי.

   תודה והמשך שבוע נעים

 4. הן הומצאו בשביל אחת כמוני. מתאים לי בול. אבל אני רוצה אותה אצלי בחצר ולא שתמשיך הלאה, אלא תהיה זמינה ברגע שאצטרך.

 5. מסכים שעניין האחריות והביטוחים ימשיך להוות מכשול לטכנולוגיה הזו. תאונות תמשכנה (למשל אם ברגע קריטי המערכת תתקלקל/תצא משליטה) וכל עוד תמשכנה לנסוע בכבישים מכוניות מהדור הישן ואשר מושפעות מטעויות אנוש בנהיגה.

  1. כנראה שלעולם לא נצליח ליצור רכב חסין מתאונות ולכן תישאר אפשרות לשליטה ידנית…
   תודה והמשך שבוע נעים

 6. העניין הוא שכרגע הGPS עוד לא מספיק מדויק. קרו לי מספיק מקרים שבאמצע נסיעה וויז החליט שאני בעצם על הכביש הסמוך, או שיצאתי בכיכר ביציאה הלא נכונה, ומחשב מסלול מחדש – ואז, אם האוטו הוא זה שנוהג, הוא עלול לגרום לבעיות מאד קשות בגלל זה. יש עוד הרבה מה לשפר לפני שאפשר יהיה לסמוך על רכב אוטונומי, וגם כשזה ייקרה – הוא יצטרך לחזות נהגים אנושיים, וחמור מזה – נהגים ישראליים…

  1. את מאוד צודקת ולפי מה ששמעתי כרגע גם מערכות הבטיחות המתקדמות לא תמיד מדייקות (שמעתי כבר כמה פעמים על בלימות חירום אוטונומיות בלי סיבה אמיתית) אבל הטכנולוגיה תשתפר. בני האדם לא…
   תודה והמשך שבוע נעים

 7. אני לא נוהגת (למרות שיש לי רישיון), אבל ברכב של האיש שלי יש איזה סידור שמאפשר למכונית לנהוג לבד (עם השגחה קלה, יד על ההגה וכדומה). היות שאני סומכת על בני אדם יותר מאשר על מכונות, אני לא רגועה כש'האוטו נוהג לבד', מה גם שיש לו הרגל לבלום ברגע האחרון, במקום בהדרגה ובעדינות – ולכן אני מעדיפה כשהאיש שלי מחזיר את הנהיגה לעצמו. אבל העתיד כבר כאן, ואם יש טייס אוטומטי, אין סיבה שלא יהיה גם נהג אוטומטי. זה שאני לא סומכת על מכונות לא ימנע את זה:)

  1. אני מניח שאת מדברת על בקרת שיוט אדפטיבית… זה מתאים גם להשגחה הקלה וגם לבלימה ברגע האחרון. אנחנו סומכים היום על הרבה מכונות הפועלות ללא התערבות אנושית רציפה – מכונות כביסה, מעליות, מדרגות נעות, מזגני אוויר… נוכל להוסיף גם מכוניות לרשימה בעתיד.

   תודה והמשך שבוע נעים 🙂

 8. נשמע כמו מדע בדיוני, אבל גם טלפון חכם היה פעם מדע בדיוני. בספר 35 במאי של אריך קסטנר האישה מזמינה מונית, יושבת בספסל האחורי, מודיעה לאן היא רוצה לנסוע, והמונית לוקחת אותה ליעדה. היה חכם, אריך קסטנר. חבל שלא האריך ימים לראות את המכונית האוטונומית…

  1. צודקת… ב-35 במאי היו גם טלפון נייד ומדרכה נעה 🙂 מעניין אם יתגשמו גם ילדים בדוגמת משבצות וסכינים טעונות בתפודים צלויים 🙂

   תודה על התגובה ועל שהזכרת את הספר המקסים הזה והמשך שבוע נעים

 9. אמנם לא רציתי להשבית שמחות, אבל בנושא הזה, אין לי אלא להביא את הקול השני (מעט אחרת מכפי שכבר הובע).
  מבחינתי, זה לא כל כך 'לא לסמוך על המכשיר' (אם כי גם זה צד בעניין וצד חשוב!). אלא בגלל שכל ה'רובוטים' למיניהו פשוט מוציאים את כל הכיף מהדבר עצמו (וגם זה רק ההיבט השטחי. יש היבטים נוספים, מעמיקים יותר…).

  1. לא יודע לגבי כל הרובוטים, אבל אני נהנה מהנהיגה רק פעמים נדירות מאלה שאני נוהג בהן… ממש לא אתנגד לרובוט 🙂

   תודה והמשך שבוע נעים

 10. שלושה דברים צריכים לנהל אותך כשאתה נגש לכל נושא, באנגלית זה נקרא CPR סקרנות, נוכחות, יציאה מחוץ לקופסה. לא נראה לי שאתה ממש מנסה לצאת מחוץ לקופסה, אתה מאד טריוויאלי ברעיונות שלך, הכל צפוי. תקרא שנית את הפוסט שלך, אתה פשוט מעביר לכתב את מה שעובר במחשבתך מבלי להעמיק. אתה לא מחדש לנו כלום, כולם יודעים את כל הדברים שאמרת. מה בנוגע לנסות להוסיף לשיחה משהו חדש? את דעתך האישית? בייחוד כשזו העמיקה היות ואתה נאלצת לחשוב מעל ומעבר ולחדש?

  רכב אוטונומי נועד להציג רעיון חדש מהפכני שימשוך אנשים לקנות את מניות החברה על מנת שיוכלו להיות חלק מהחלום. זו הגישה של המאה 21, מותר לי למכור לך חלום לא ממשי מכיון שמספיק חלומות טכנולוגיים התגשמו מסביב כדי שתאמין. הכספים של המשקיעים ישלמו שכר גבוה למישהו והכוונה שלו למשוך את זה ככל הניתן. כך עושים בפיתוח תרופות גם כשברור שהן יאכזבו, כך עושים כשמספרים לך שעומדים להקים מושבה על המאדים, כך עשו כשסיפרו לך על רכב אוטונומי. כך אתה עושה בחיי יום יום כשאתה יוצא לפגישה עם בת זוג ומגזים בתאור עצמך כדי להיות מעט מעל המתחרים שעושים אותו דבר, כך עושה איש מכירות כשמוכר לך ביטוח, ירקות בשוק, סרט, וכו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: