הפרעות אכילה ושאר ירקות

במדור השרביט החם  הוצע לכתוב על הפרעות אכילה, מוזרויות אכילה, השמנה, הרזיה ו- כמו שכתוב בכותרת – שאר ירקות.

התלבטתי אם אני רוצה לכתוב לנושא הזה… אני עדיין (בשעת תחילת הכתיבה) עדיין לא סגור על זה, אבל אם אתם קוראים כנראה שלא רק כתבתי אלא גם החלטתי לפרסם.

עד גיל 14 בערך הייתי ילד שמן. כזה עם כרס ושומנים מסביב. זה הפריע לי מעט בתור ילד, אבל לא עשיתי שום דבר בעניין.

היום אני יודע לומר שלא אכלתי יותר מדי, אבל היו לי הרגלים לא בריאים – לא אהבתי לעשות ספורט אלא העדפתי לקרוא ספרים (גם היום זה כך) ואכלתי יותר מדי פחמימות (בעיקר לחם ותפוחי אדמה) ומעט מדי ירקות.

אבל בסביבות גיל 14 חוויתי קפיצת גדילה שבזמן קצר פרסה את המשקל שלי לגובה… במשך כמה חודשים קצרים הוספתי לגובה שלי כ- 20 ס"מ והמשקל כנראה לא השתנה משמעותית.

לא שהפכתי לנער גבוה (וגם היום אני לא גבוה) אבל גבהתי ורזיתי משמעותית יחסית למה שהייתי קודם.

זה קרה קצת לפני שעברתי לתיכון – בו לא למד אתי אף אחד מהיסודי – וכך לראשונה בחיי נפטרתי מהדימוי של הילד השמן וגם לא הייתי הילד הנמוך בכיתה.

בשנים הבאות הייתי ממש רזה. וזה היה קצת מוזר במבט לאחור, כי לא שיניתי הרגלים כלשהם. עדיין לא אהבתי ספורט ועדיין אכלתי יותר מדי פחמימות.
אולי זה המקום להזכיר את הפרעת האכילה העיקרית שלי – ואולי היא קשורה למה שכתבתי עד כה – בערך מאותו גיל בו גבהתי ורזיתי הייתי צמחוני.  יש שיחשבו שרזיתי בגלל שהפסקתי לאכול בשר, אבל זה לא נכון – כי גם קודם לא אכלתי הרבה בשר (אני חושב שבבית אכלנו בשר פעם או פעמיים בשבוע בממוצע).

הרבה שנים הייתי צמחוני אבל בסוף(לפני כשמונה שנים) נשברתי והפכתי לטבעוני. כמו שכתבתי בעבר זה היה למעשה שינוי הדרגתי ולא מהפכני.

מתישהו גיליתי ששוב השמנתי. לא הייתי ממש שמן אבל בהחלט העליתי כ-5 ק"ג מיותרים. למדתי שככל שאנחנו מתבגרים הגוף צורך פחות קלוריות כך שלמעשה אם אנחנו ממשיכים לאכול אותה כמות קלוריות ולעשות אותה כמות של ספורט אנחנו נשמין…

אז התחיל מאבק מסוים בחמישה ק"ג המיותרים האלה. מאבק שאני ממשיך להיכשל בו…

 עשיתי כל מיני פעילויות שונות ומשונות במטרה לרזות.

הייתה תקופה שהייתי יוצא לריצה של 4 ק"מ שלוש פעמים בשבוע. זה גרם לי להרגיש טוב עם עצמי, אבל בשלב מסוים התחילו לי כאבי ברכיים וויתרתי על הרעיון.

החלפתי את הריצה בהליכה ועם השנים החמרתי עם עצמי בנושא. מאז שגיליתי את אפליקציית google fit–  לפני כשנתיים, קבעתי לי יעדי הליכה ואני עומד בהם כמעט תמיד – לפחות 6,000 צעדים ו-20 דקות של הליכה מאומצת ביום.

אבל אני לא מרגיש שזה משפיע עליי ממש… אני לא משמין אבל גם לא מרזה.

הייתה תקופה שהחלטתי לא לאכול סוכר – כלומר לא לאכול מוצרים עם סוכר מוסף (עוגות, עוגיות, שוקולד… אבל כן פירות וריבות ללא סוכר). עמדתי בזה יפה כמה חודשים, אבל לא הרגשתי השפעה כלשהי על הבריאות או על המשקל שלי. לאט לאט התחלתי להישבר – החלטתי שזה בסדר לאכול קוביית שוקולד פעם בשבוע ואז פעם ביום… בקיצור חזרתי לאכול סוכר.

לפני כשלוש – ארבע שנים שמעתי הרצאה בעבודה מרופא שמאמין גדול בהפחתת פחמימות ובעיקר מוצרים מקמח. הרעיון מצא חן בעיניי (בלי החלק של לאכול הרבה שומן ובשר)  והפחתתי משמעותית את כמות הפחמימות שאכלתי. מלחם התנזרתי כמעט לחלוטין ואת כמויות האורז ותפוחי האדמה צמצמתי.

זה עבד לא רע ותוך זמן קצר יחסית רזיתי באופן נראה לעין, אבל אז התחלתי לסבול מצרבות קשות.  גיליתי שאכילת לחם עוזרת נגד צרבת וחזרתי לאכול לחם…

מתישהו בתחילת 2022, בעקבות שיחה עם חבר לעבודה, החלטתי לא לאכול אחרי שמונה בערב. בסך הכל רעיון הגיוני. הצלחתי לעמוד בכך במשך כמה שבועות או אולי אפילו חודשים, אבל שוב לא הרגשתי השפעה כלשהי וויתרתי.

אני יודע שיש לי לפחות בעיה אחת עם אוכל. אולי שתיים, או שלוש: אני אוכל גם כשאני לא רעב, כי האוכל פשוט שם, אני חוטא מדי פעם בבולמוסי אכילה  כשאני פתאום מרגיש צורך במשהו מתוק ואוכל שוקולד או ופל או שניים או שלושה ואז מרגיש צורך באוכל מלוח או חריף וחוזר חלילה ולפעמים אני מרגיש צורך לאכול כי אני מרגיש מתוסכל או עצוב או כועס והאוכל מנחם אותי.

לפחות יש לי יתרון אחד בכך שאני טבעוני – יש לי פחות פיתויים מהסביבה. לדוגמא, יש לי סיבה טובה לא לאכול מהעוגות שאנשים בעבודה מביאים לכבוד ימי ההולדת שלהם או לחגיגות אחרות. אבל אם האוכל טבעוני אני מרגיש מחויב לאכול…

בסך הכל המצב לא נורא. כל עוד אני סובל מחמישה ק"ג מיותרים (פלוס מינוס – אני לא מאלה שנשקלים כל יום ואפילו לא כל חודש) אני חושב שהמצב לא נורא. אנשים רבים המכירים אותי חושבים שאני רזה. אני יודע שאני לא באמת רזה ומשתדל לא להפוך לשמן.

והרשומה המומלצת היא – חידון יבשים – בבלוג של עננת (יש גם פתרונות ברשומה שפורסמה אחר כך)

19 תגובות על ״הפרעות אכילה ושאר ירקות״

 1. נחמד, אתה מתאר בדיוק אותי, מבית ספר עממי ועד היום. אלא שלי יש 15-20 שנה עליך. תקפיד שלא להוסיף משקל כי הוא זוחל בקצב מהיר

 2. מעניין שמעולם לא פנית לדיאטנית כד לקבל תפריט מסודר ולא רק ללכת על כך מיני טרנדים…

 3. ממה שהבנתי ההחלטות לא לאכול פחממות, לא לאכול סוכר, אלה החלטות שקשה לעמוד בהן והן מביאות בסופו של דבר לבולמוסי אכילה שמנטרלים את כל מה שהושג קודם. אבל נראה שאם המלחמות כולן הן על 5 ק"ג עודפים המצב לא בעייתי וטבעונות בדרך כלל עוזרת לשמור על משקל תקין.
  לא שמעתי קודם על גוגל פיט ותודה על שכתבת על זה. אנסה.

  1. אצלי לא עברתי מקיצוניות לקיצוניות אלא חזרתי מקיצוניות להרגלים הרגילים שלי (שהם לא יותר מדי בריאים אבל גם לא נוראיים לדעתי).
   אפשר להיות טבעוני שמן שאוכל גרוע. אין קסם בטבעונות שמבטיח לשמור על המשקל לצערי.

   תודה לך ושבוע נעים 🙂

 4. מצאתי פתרון אחר: לא להישקל.
  יש לי את ההרגלים שלי כמו לאכול פירות על הבוקר, וזה עוזר לי גם לא לפתוח את הבוקר עם קפה.
  ובמקום לרוץ אפשר ללכת אפילו עשרות קילומטרים.

  1. זה פתרון מצוין ואני בהחלט דוגל בו 🙂
   על קפה בבוקר קשה לי לוותר… אני הולך בממוצע 4 ק"מ ביום (בקצב מהיר).

   תודה והמשך שבוע נעים 🙂

 5. מדהים שדווקא בגיל ההתבגרות כאשר גבהת גם רזית. אבל הגיוני שאם המאכלים האהובים עליך היו בעיקר פחמימות, האכילה היתה לאורך זמן לא מאוזנת. דיאטות כאלה של ללא סוכר או לצום אחרי שעה מסוימת (או כמו שהרבה אנשים עכשיו עושים צום של ימים שלמים) לא הוכיחו את עצמן לדעתי ולמרות שאיני מקצועית בתחום, אני מתרשמת שאינן בריאות. הגוף זקוק לכל אבות המזון, לכל אחד מהם יש את התפקיד שלו. דווקא כצמחוני ובהמשך טבעוני, אני מניחה שאתה מודע לצורך בצריכה חלבונים – שהם פחות בנמצא במאכלים שמותרים לך. זה נכון שבקטניות יש גם חלבונים, אבל בשיעור הרבה יותר נמוך מאשר בבשרים, ביצים ובמוצרי חלב. לכן, למען הבריאות כמובן אני מקווה שאתה מקפיד על מציאת חלבונים להשלמת החוסרים.
  חמישה קילו מיותרים בדרך כלל הם משהו שאתה שם לב אליהם והזולת לא. אפילו אני, שירדתי 26 קילו בשנה שעברה, שמתי לב שיש אנשים שבכלל לא שמו לב עד כמה אני יותר רזה ממה שהייתי. הם כאילו לא רואים כמעט הבדל. זה הזוי אבל אני מבינה את זה.
  תודה על השיתוף והקישור למדור השרביט החם

  1. אני לא יודע אם זה מדהים… זה פשוט קרה.
   לגבי הניסיונות שלי לא לאכול סוכר או אחרי שמונה אני לא רואה בזה "דיאטה" אלא מגבלות שהן בסה"כ הגיוניות. יום שלם אני צם רק ביום כיפור אבל אני יודע שזה לא בריא ולא מרזה.
   אני לא חושב שבבשר, ביצים וחלב יש הרבה יותר חלבון מאשר בקטניות. אני משתדל לאכול קטניות אבל לא מודד את כמויות החלבון (או הקלוריות או האוכל)
   בהחלט מעניין שאנשים לא ראו שירדת 26 ק"ג. גם מוזר – זה ודאי היה שינוי משמעותי.

   תודה לך והמשך שבוע נעים!

 6. נחמד מאוד. ומעניין. אני הייתי במשקל נורמלי, עד סוף התיכון, ואז רזיתי, ושמנתי בגלל כדורים, רזיתי ושמנתי שוב קצת . כעת אני יחסית רזה. אולי אני לא אוכל מספיק.

  1. בפעם האחרונה שראיתי אותך במציאות (מזמן) ובתמונות בפייסבוק אתה נראה רזה, אבל לא רזה מדי… שמור על הבריאות!
   תודה והמשך שבוע נעים 🙂

 7. נראה לי שבעניין תזונה, כל גוף יודע מה נכון לו. אם למישהו נכון לא לאכול אחרי שעה מסויימת, זה נהדר. אבל זה ממש לא משליך לגבי אחרים. כמובן שיש את המלצות התזונה הכלליות, והן נכונות לכולם לפי טווח מסויים אבל כל ההמלצות והניסים שמתגלים מדי תקופה, הם לגמרי עניין אישי.
  5 קילו עודפים? אני תוהה לעצמי מה זה אומר. יש לי הרגשה שאתה בסדר גמור ואותם 5 קילו (הרי גם משקל נורמלי הוא בטווח מאוד רחב) הם לגמרי עניין של הרגשה שלך 🙂
  שאלה בעניין הפחמימות – איך אפשר להיות טבעוני ולא לאכול פחמימות? הרי קטניות נחשבות לחצי מנת פחמימה. זה בעצם אומר לאכול בעיקר שומנים, לא? אולי בגלל זה סבלת מצרבות?

  1. יכול להיות שאת צודקת… אני לא בטוח. יש הגיון לא לאכול אחרי שעה מסוימת – הבנתי שבלילה קצב חילוף החומרים נמוך יותר ולכן לגוף קשה יותר להתמודד עם העיכול. אבל אולי זה שטויות.
   5 קילו עודפים אומר שפעם שקלתי 5 קילו פחות והייתי מרוצה מהמשקל שלי 🙂
   אני אוכל פחמימות לא מעט. אבל השאלה היא החל היחסי. בד"כ ארוחה מלאה שלי מכילה מנת פחמימות (אורז, תפו"א, פסטה וכדומה), מנת ירקות ומנת קטניות. השאלה היא היחס בין המנות. בשנים האחרונות אני משתדל להקטין את הפחמימות ולהגדיל את הירקות. אני לא חושב שאי פעם אכלתי בעיקר שומנים…

   תודה על התגובה והמשך שבוע נעים!

  1. אני ממש לא בטוח שזה נכון…
   הגנים בהחלט משפיעים וגם אוכל בשעות קבועות אבל יש השפעה גם למה שאוכלים מבחינת הרכב וכמויות וגם איזה פעילות גופנית עושים.

   תודה והמשך שבוע נעים 🙂

 8. לי עודף של 10 קג' ולא מטריד אותי כהוא זה.
  אני עסוק בסוכרת ובשמירה על רמות סוכר תקינות, זה לא מונע שוקולד, עוגות, לחם, פסטה, אורז – הכל מדוד כמו שצריך.
  ואני הולך חצי שעה ביום.
  ולוקח תרופות, ולא אכפת לי. [נראה לי שאני ממש אוהב תרופות 🙂 ]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: