בארץ המדגם – סיפור לשבת

לפני שנים לא רבות, באזור מאוד לא רחוק מאזורנו, התקיימה לה מדינה דמוקרטית אחת. אני מדגיש היא הייתה רק אחת, כי בכל המדינות האחרות באותו אזור שלטו דיקטטורים בכינויים שונים החל מנשיא וכלה במלך.

כמו בכל מדינה דמוקרטית, גם במדינה נשואת סיפורנו (נקרא לה בשם הבדוי יעקב) התקיימו בחירות להנהגת המדינה כל ארבע שנים או פחות (או הרבה פחות).

יום הבחירות היה תמיד יום חג. האזרחים יצאו מהבית, נסעו לטיולים, ערכו קניות, עשו על האש וחלקם אפילו יצא להצביע.

עד יום הבחירות שררה מתיחות קשה בין המחנות הפוליטיים השונים שהתבטאה בהשמצות הדדיות, שקרים, לעג למנהיגי המחנה היריב והבטחות/איומים על סופה הקרב של המדינה במקרה שהמחנה היריב ינצח.

אבל לאחר יום הבחירות חזרו השקט והאחדות לעם יעקב. המחנה המנצח מיהר להכריז על כך שעצם נצחונו הוא ניצחון הדמוקרטיה והוכחה ניצחת לכך שדרכו היא הנכונה, המחנה המפסיד מיהר להודות בתבוסתו ולהצהיר שכל מי שהצביע למחנה המנצח הוא אידיוט, סוף המדינה הגיע וזה הזמן לעבור למדינה אחרת מעבר לים (כי המדינות אליהן היה אפשר להגיע ביבשה ממדינת יעקב היו גרועות יותר ממדינת יעקב בלי קשר לשאלה מי המחנה המנצח).

שיאו של יום הבחירות נקרא בשם "המדגם". מיד לאחר סגירת הקלפיות פרסמו אמצעי התקשורת במדינה תחזית סטטיסטית מדויקת המציגה בבירור ובליווי גרפיקה נאה מי ניצח ומי הפסיד בבחירות.

מכיוון שהמדגם היה מדויק להדהים – ויותר מכך מכיוון שתוצאות האמת התקבלו רק בבוקר שלמחרת הבחירות (והתוצאות הסופיות באמת רק שבוע אחר כך) – היוו תוצאות המדגם בסיס לנאומי ניצחון, התנצלויות, ביטויי שמחה ו/או צער וכמובן לתילי תילים של פרשנויות.

(ועל זה נאמר: "מעשה בחבורת עיתונאים ופרשנים שהיו מסובים באולפן כל הלילה ועסקו בתוצאות המדגם עד שבאו תלמידיהם ואמרו: רבותינו! הגיעו תוצאות האמת")

בעבר, כשמדינת יעקב הייתה עדיין מדינה פרימיטיבית ונחשלת בעלת ערוץ טלוויזיה אחד בלבד,  היה בה גם מדגם אחד בלבד. המדגם היה נערך ומפורסם ע"י סטטיסטיקאי/ת ידוע/ת שם ואמיתותו הייתה ברורה לכולם.

ברבות השנים, עם התקדמות הטכנולוגיה ונסיגת התרבות, התבססו באותה מדינה לא פחות משלושה ערוצי טלוויזיה ציבוריים ובאופן טבעי עם סגירת הקלפיות התפרסמו בהם שלושה מדגמים שונים שכל אחד מהם נערך ופורסם ע"י סטטיסטיקאי/ת ידוע/ת שם ואמיתותו (של המדגם ושל הסטטיסטיקאי/ת) ברורה לכולם.

אזרחי המדינה שהיו מכורים לחדשות (ולבחירות) נהגו לזפזפ בין הערוצים השונים כדי שיוכלו להשוות את המדגמים.
כדי למנוע את הזפזופ (שהיה שנוא מאוד על המפרסמים), התחילו הערוצים השונים להקרין לא רק את תוצאות המדגם  שלהם אלא גם את תוצאות המדגמים של הערוצים המתחרים.

באופן צפוי (כי סטטיסטיקה הינה מדע מדויק), בדרך כלל המדגמים של הערוצים השונים היו דומים אלה לאלה.

אבל, באחת ממערכות הבחירות חל משבר גדול: שלושת המדגמים הראו תוצאות כמעט זהות שגרמו לשמחה רבה (לפחות מול המצלמות) בכל המפלגות (פרט לזאת שלא עברה את אחוז החסימה) ונתנו הרבה חומר לפרשנים (וקצת לרפשנים) לדון בו עד הבוקר.

בבוקר התפרסמו תוצאות האמת ובאופן שלא יאומן הן היו שונות משמעותית מתוצאות המדגמים.

הלם כבד נפל על המדינה כולה. כלומר על העיתונאים והפרשנים. כלומר על הסטטיסטיקאים.

כלומר, באופן רשמי, כמעט אף אחד לא דיבר על מה שקרה ובוודאי שאף אחד לא הודה בטעות.

אבל הסטטיסטיקאים הבכירים התכנסו בחדרי חדרים וניסו להבין את מקור הטעות.

לאחר דיונים רבים וכמה מחקרים סטטיסטיים התקבלה התוצאה הבלתי נמנעת (בסבירות של 99.5%): המדגמים דווקא היו נכונים. תוצאות האמת הן שהיו שגויות.

מאז אותה מערכת בחירות גורלית הוחלט במדינת יעקב להסתמך על המדגמים בלבד ולא לטרוח לספור את הקולות לאחר פרסומם והארץ שקטה (למשך חמש דקות).

מוסר השכל:   הסטטיסטיקה היא מדע מדויק ולכן נכונה תמיד. חבל שהמציאות לא כל כך מדויקת

שבת שלום!

והרשומה המומלצת היא – הרי הרוקי, יולי 2022, היום השני – בבלוג של Pappa Quail

39 תגובות על ״בארץ המדגם – סיפור לשבת״

 1. לעשות את המדגם זה יותר זול מהבחירות עצמן … אבל זה ידוע שבאמצעוטת סטטיסטיקה יצירתית ניתן להשפיע על התוצאות ומשמעותן. עם יעקב בסוף יבחר את מה שמגיע לו. בהצלחה!

 2. אבל לא התייחסת פה למדגמים החשובים באמת – לאלו שנערכים לפני הבחירות ולא פעם גורמים למפלגות השונות היסטריה שמובילה אותן לשלוח שיחות מוקלטות ואס אם אסים היסטריים מאוד לכל אזרח אפשרי, כדי לגרום לו לבחור בהן – ואם לא, אז לפחות להמנע מלבחור לזותי היפה כי אשת המועמד שממנו היפה גוזלת קולות לא אוהבת אותה כי המועמדת צעירה, יפה, וחכמה יותר ממנה.

 3. כמו שנאמר "נפלתי ברצפה" מרוב צחוק ומרוב שהפוסט שלך דייק אף יותר מהמדגמים המדויקים עצמם. אבוי לעם יעקב, באשר נפלנו נפלנו

 4. הסטטיסטיקה מכה , לא אמינה אלא נוטה לטובת מי ששולט בה. עצוב שכך. מקווה שהציבור התעורר ויצביע נכון כדי ששיטת הממשל תשתנה. כולל הפרדת הדת מהמדינה . הקטנת יושבי האולימפוס לשליש ממה שיש היום במדינה של 11 מיליון תושבים מי צריך כל כך הרבה חכים ושרים? הגיע זמן שיטפלו בצעירים, שידאגו לאזרחים ולא לכיסאות.

 5. "המחנה המפסיד מיהר להודות בתבוסתו". צריך לעדכן גם שברבות השנים, המחנה המפסיד נהג להאשים את המחנה המנצח בזיוף בחירות ובגניבת הממשל 😉

  האמת שמאז שנשברתי והוצאתי את עצמי מחובות כלפי המדינה (בבוקר שלמחרת ההכרזה על פירוק הממשלה הנוכחית), כל נושא הבחירות והידיעה שזה לא יגמר עד שמישהו יעלם מהפוליטיקה הישראלית, פשוט לא מעצבנת אותי. פתאום נראה לי כאילו ישראל היא עוד חלק בבלאגן הכללי ששורר במזרח התיכון

  1. נכון, זה כבר פחות קורה בזמן האחרון, אולי בגלל שהתוצאות פחות חד משמעיות.
   ישראל היה חלק מהבלגן בעולם (גם בארה"ב, בבריטניה ובעוד מדינות שמח מבחינה פוליטית….)
   מקווה שאת מתכוונת להצביע.

   תודה וסוף שבוע נעים

   1. אני לא גרה בארץ. נראה לי שגם אם הייתי גרה, לא הייתי מצביעה כבר בסבב השלישי. הסאגה הזו נראית לי כמו זלזול מוחלט באזרחים.

 6. המציאות אינה מדוייקת
  כמו הבחורות שמצטלמות עם אפליקציה שמיפה את התמונה מצביעות על עצמן ואומרות אני לא נראת ככה אני נראת כמו בתמונה

  1. קשיון כתב עוד בשנות ה-50 על מישהו שהראה לו תמונות של הילד שלו ואז קרא לילד. קישון שאל אותו למה הוא מראה תמונות כשהילד שם והתשובה הייתה שהילד השמין ובתמונות הוא יותר דומה…

   תודה וסוף שבוע נעים

 7. אני לא זוכר אי פעם שהשתתפתי במדגם. אני עדיין מצביע. הבחירות האחרונות אני קצת מתלבט בין כמה מפלגות. הדיעה שלי היא מרכז שמאל, חברתי כלכלי.
  מקווה שהטובים ינצחו, ותיהיה יציבות שלטונית. שהכאוס לא ישלוט בנו, במדינת יעקב 😀

  1. גםמ אני לא. המדםג נערך באחוז קטן יחסיתי מהקלפיות. גם אני במרכז שמלא ויודע למי אצביע…
   לצערי נראה לי שהכאוס יימשך.

   תודה ושבת נעימה

 8. Cateded Ur אם את אזרחית הרי על פי חוק את זכאית לבחור גם אם אינך תושבת, אם את בישראל את יכולה לבחור גם אם אינך תושבת קבע.

   1. אתמול ישבנו קבוצת חברים, כמנהגנו בארבע הבחירות האחרונות. בקשתי לא להיגרר לדכאון, ובשלב מסוים התנתקתי מהם כי לא יכולתי להכיל את עומק החרדה שעברה על האנשים שם. [חוץ מהצרות שלי 🙂 יש בי יכולת אמפטית גבוהה מאוד, בעיקר למצבי רוח שליליים]. בקשתי מבת זוגי לא לדבר יותר על קומבינציות אפשריות וכו'
    הבקר, משהבנתי שסופית חמורו של משיח [ביבי] אולי יקים ממשלה, הלחץ עבר לי לגמרי. מוזר, לא?

    1. בדיוק יצא לי לכתוב תגובה בפייסבוק לסופרת עירית לינור, שהיא ממחנה פרו ביבי ודי שופרית שלו. היא כרגע מנסה להציג ממשלת אחדות בתור משהו שרוב בוחרי ״גוש לפיד״ רוצים (כי כנראה ששאלו את זה בדרך עדיפה ומרמזת על האם הם יעדיפו ממשלת אחדות על פני ממשלה עם בן גביר ושות׳).

     מציטוטי נאומים שלו בפייסבוק נשמע שגם ביבי חותר לזה, כנראה מחשש ההשלכות של ההליכה עם הקיצוניים (הוא לא אדם טיפש ומבין טוב מאוד את ההשלכות, וכנראה מנסה לנצל וא לזרוק את בן גביר וחבריו).

     כך שכנראה אם המהלך הזה יצלח, המצב לא יהיה גרוע כמו החששות של רבים, ובסופו של דבר ייתן למתנגדי ביבי זמן להתאושש, וגם כנראה מאוד יחליש את לפיד וגנץ שבעיני זה נהדר (כתבתי על זה בבלוג שלי לפני כמה ימים).

      1. אני חושבת שיש פה שתי נקודות לגבי שתי מפלגות.

       קודם כל – יש את בני גנץ ומפלגתו, שהגיעה כמעט לאותו סכום מנדטים כמו אלו של עןצמה יהודית, והם יכולים בעצם להחליף אותם אם ביבי מעוניין לא ללכת עם הקיצונים, אולי אפילו עם תמיכה מבפנים או מבחוץ של מפלגת רע״ם הערבית (שכידוע ביבי היה במו״מ איתם בבחירות הקודמות, אבל סמוטריץ׳ ובן גביר מנעו ממנו לחתום איתם ובכך מנעו ממנו קואליציה). גנץ אמנם נכווה מביבי בבחירות מרץ 2020, אבל מצד שני אז הוא היה מוכן ללכת לקראתו של ביבי כדי להפסיק את סבב הבחירות הבלתי נפסק לטובת טיפול במצב החירום שנגרם בשלביה הראשונים של הקורונה. ייתכן שאם תינתן לו שוב סיבה של הצלת המדינה פלוס בטחונות שמה שקרה בפעם שעברה לא יקרה שוב (נניח שאם הולכים לבחירות לפני הזמן גנץ הופך אוטומאטית לראש הממשלה, ממש כפי שקרה בין בנט ללפיד בממשלה האחרונה) – גנץ יסכים, ככל עוד הוא ידע איך למכור את זה לבוחרים שלו.

       שים גם לב שהקמפיין של גנץ לא נטה להיות אנטי ביבי כמו זה של לפיד. הסלוגן שלו היה משהו בסגנון של רק עם גנץ תוכל להיות ממשלה רחבה – אבל הוא לא ציין את זהות הממשלה הזו, והיה מאוד מטושטש. אפשר אולי אפילו להגיד שזה מכוון בדיוק למצבים האלו שביבי יזדקק לו.

       ויש גם את לפיד, שנשאר בגישה של ״רק לא ביבי״ עד היום. הוא חוטף לא מעט ביממה האחרונה על בעיות בקמפיין שלו – החל מהעובדה שהוא ״שתה״ קולות דווקא מהמפלגות הקטנות בגוש (ובנוסף לא שכנע אותן להתאחד), ועל העובדה שגנץ פועל במסגרת מפלגה משלו שמנסה למתג את עצמה גם כמפלגת שלטון שבעצם מתחרה ביש עתיד (וכפי שכתבתי למעלה – כזו שייתכן מאוד שניסתה לשמור את אופציית ביבי פתוחה). ומכיוון שבמובן מסוים לפיד הוא זה שהביא את גנץ למעמד כזה בכיר בגוש – הוא כנראה לקח חלק במפלצת. אגו שנוצרה ושמתחרה בו בהצלחה די גדולה.

       במצב כזה, אם לפיד יהיה בטוח בזה שהוא יוכל לשכנע את קהל הבוחרים שעדיף שהוא ילך עם ביבי, גנץ והחרדים לממשלה רחבה מאשר שביבי יבנה ממשלה צרה עם בן גביר וסמוטריץ׳. לו יהיה הרבה יותר קשה מאשר לגנץ, אבל מצד שני יכול להיות שהליכה של גנץ עם ביבי תיתן דווקא לגנץ את המיתוג של מוביל הגוש – מה שכמובן יאיים על מעמדו של לפיד. כך שיש פה שאלה מעניינת שבה כמובן התגובה של גנץ ולפיד תלויה לא מעט במה שהשני יגיד ויעשה.

       ויש כמובן את ביבי – ומה כדאי לביבי. אני מניחה שאם עוצמה יהודית היתה נשארת מפלגה קטנה, הוא היה שש ללכת איתה למרות שהם מנעו ממנו קואליציה בבחירות הקודמות (ע״ע מו״מ עם רע״ם). אבל הם גדלו, ולא רק שהם מנעו ממנו קואליציה ברור לביבי שהם רואים בו שקרן, וגם אין להם בעיה לחשוף את זה החוצה. עצם העובדה שהם מפלגה כזו משמעותית בגודלה גם תיתן להם הרבה כוח – וביבי אוהב להיות זה שבשליטה ושכל השאר תלויים בו.

       וכמובן ביבי מודע לתגובה הבינלאומית לצירוף של עוצמה יהודית לקואליציה, כי הוא קיבל כבר אזהרות מארה״ב וכנראה גם מלא מעט מדינות מערב אירופה. זה מאוד יקשה עליו, במיוחד שעכשיו אין לו את טראמפ החבר הנצחי שלו כנשיא ארה״ב שיתמוך בו.

       וכבר עכשיו אפשר לראות איך ביבי אוהב לנאום על איחוד העם ונגד הפילוג.

       מצד שני, ממשלת אחדות עם ביבי תמיד הוכיחה את עצמה כלא הכי יציבה בעולם ככל עוד כל האינטרסים הם לא אינטרסים של ביבי. וכנראה שהממשלה שהאינטרסים שלה הכי תואמים את אלו של ביבי היא ממשלה עם החרדים ועם עוצמה יהודית. היא אמנם ממשלה עם רוב קטן מאוד (ועם ח״כים שעלולים להיות מרדנים), אבל כולם בה יהיו בעד ביבי בצורה די גורפת, כולל משפט לפי ראות עיניו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: