בלוגנאורי – השבוע השני

בעקבות התגובות המעודדות בשבוע שעבר, גם השבוע אני מפרסם רשומה מרכזת של כל נושאי

בלוגנאורי – bloganuary  – של השבוע שעבר.

הנושאים כמובן כתובים באנגלית, להלן הנושאים בתרגום חופשי (ולא לגמרי מדויק) ומה שיש לי לכתוב עליהם:

 • כמה רחוק מגיע עץ המשפחה שלך?

שאלה מצוינת. מצד אמי, לא כל כך רחוק.. כמה דורות אחורה. אבל מצד אבי, זה סיפור אחר.  אבי בא ממשפחה חסידית והוא צאצא של האדמו"ר מלעלוב.  דודו של אבי, משה יאיר וינשטוק פרסם ספר על תולדות המשפחה בו הוא הגיע מהדור של אבי אחורה עד… אדם הראשון. כן, לא פחות. אז עץ המשפחה שלי מצד אבי מגיע הכי רחוק שאפשר.

האם אני מאמין בדיוק של העץ הזה? לא כל כך… אבל לפחות כמה וכמה דורות אחורה הוא נראה נאמן למציאות.

אגב, מכיוון שאני מיוחס ישירות לאדם הראשון, אני מאמין שאתם הקוראים קרובי משפחה שלי.

9.1  מהי המתנה שקיבלת הזכורה לך ביותר

טוב, אני לא חושב שיש מתנה שקיבלתי שהיא "הזכורה לי ביותר". אבל בכל זאת אציין כמה שזכורות לי יותר מאחרות. יום הולדתי ה-22 היה יום ההולדת הראשון שלי בתור בן הזוג של עננת.  ליום ההולדת הזה היא ארגנה לי משחק "מחפשים את המטמון" עם חידות היגיון משעשעות וכמה מתנות קטנות. המשחק היה מתנה מצוינת ממנה נהניתי מאוד. לעומת זאת ב- "ולנטיין דיי" של 1998, כשגרנו בארה"ב היא הגישה לי ארוחת בוקר למיטה שהייתה פרוסת לחם חתוכה בצורת לב ומרוחה בריבה אדומה ❤

עוד מתנה שאני זוכר היטב היא ליום הולדתי ה-50 – אחי, שהיה אז מעצב גרפי (והיום ד"ר לאמנות) הכין תמונה שלי משולבת עם הברק על פניו של דיוויד בואי מעטיפת האלבום aladdin sane.  עד היום התמונה הזאת היא תמונת הרקע שלי בטלפון ותמונת הפרופיל שלי בוואטסאפ.

(התמונה מויקיפדיה והיא לא זאת שאחי הכין…)

10.1 האם יש ספר ששינה את חייך?

ספרים באופן כללי שינו את חיי או אולי יותר השפיעו על חיי. מגיל צעיר התחלתי לקרוא ועד היום אני קורא לא מעט. היו ספרים או סופרים שהשפיעו עליי יותר מאחרים (כמו שהזכרתי בעבר  אפשר למנות את ספרי אפרים קישון לצד שר הטבעות ומדריך הטרמפיסט לגלקסיה בין הספרים האהובים עליי). קשה לי לדמיין את חיי ללא ספרים אבל אני לא חושב שיש ספר מסוים שממש שינה את חיי.

11.1 איך אתה מגדיר הצלחה

שאלה קשה. בתרבות המערבית (בה אני חי) לרוב מקובל לזהות הצלחה כהצלחה כלכלית. אדם מצליח הוא אדם שמרוויח הרבה כסף (או שסתם יש לו הרבה כסף). אני באופן אישי לא מתנגד שיהיה לי הרבה כסף, אבל אני לא חושב שבכך אני מודד הצלחה. נראה לי שאני מרגיש מצליח כשאני מרגיש מוערך – אם אני מקבל מחמאות על עבודתי, הכתיבה שלי, תבשיל שהכנתי או כל דבר אחר שהשקעתי בו אני מרגיש מצליח. אוסיף הסתייגות קטנה – אם אני מקבל מחמאות שאני לא חושב שאני ראוי להן, אני לא ממש מרוצה (או מרגיש שהצלחתי).

12.1 איזה מטלה (או עבודה בבית?) היא המאתגרת ביותר מבחינתך?

המילה באנגלית הייתה CHORE  שבתרגום לעברית יהפוך לדעתי למטלה או משימה אם כי ראיתי כעת גם את התרגום "עבודה שגרתית". בד"כ באמריקאית הכוונה במילה זאת לעבודות בבית כמו שטיפת כלים או ניקוי אבק.
אם מסתכלים על המילה במובן האמריקאי אני חושב שהמטלות שמאתגרות אותי יותר מאחרות הן ביצוע כל מיני תיקונים בבית כמו החלפת ברז לדוגמא. אני מצליח לעשות זאת, אבל הרבה פעמים אני מסתבך יותר ממה שחשבתי שיקרה והמטלה הופכת למאתגרת של ממש.

13.1. אם היו לך מיליארד דולר, איך היית מוציא אותם?

מיליארד דולר זה סכום אגדי של ממש… יש לי בראש רשימה מסודרת של דברים שאעשה אם אזכה ב-40 מיליון שקלים – אתפטר מהעבודה, אקנה דירות לילדים שלי ובית נחמד בשבילנו, אסייע בכסף לקרובי משפחה, אקנה מכונית מוצלחת יותר, אסע יותר לחו"ל. אבל מיליארד דולר??? קשה לי לומר מה אעשה בסכום גדול כל כך, אבל נראה לי שבחלק מהכסף אשתמש לקניית שטח אדמה גדול בארץ או אולי בחו"ל (או אולי גם וגם?) ואהפוך אותו לשמורת טבע.

14.1 מהי דרך הנסיעות המועדפת עלייך

המילה באנגלית פה היא TRAVEL  – כלומר בעיקר לטייל. עננת אומרת שהדרך המועדפת עליי היא לא לנסוע אלא להישאר בבית, אבל אני לא חושב שאני מסכים. נראה לי שהדרך המועדפת עליי ביותר לטייל היא ללכת ברגל. אני אוהב ללכת ברגל ואם מדובר במרחק סביר אעדיף ללכת ברגל מאשר לנסוע. אבל מכיוון שלרוב יעדי הטיול אני לא יכול להגיע ברגל, במקום השני יהיה לנהוג ברכב שלי. למרות שזה לא מאוד אקולוגי, זה נותן לי עצמאות רבה – יכולת להחליט מתי לעצור להפסקה, באיזה דרך לבחור, מתי לצאת (אבל לא מתי להגיע) וגם איזה מוזיקה לשמוע בדרך 😊

והרשומה המומלצת היא – בוקר חדש בעידן של פרישה – בבלוג של אמנות ויצירה כתרפיה לנשמה

19 תגובות על ״בלוגנאורי – השבוע השני״

 1. בארץ אין אישור לבדיקות גנטיות, כאלה המקובלות בארה"ב. כך שקשה לדעת בוודאות לאן אתה שייך מבחינת עצי המשפחה. מכיוון שמסורת מבית אמי, שאנחנו צאצאים לבעש"ט, לא פחות ולא יותר, אז העץ שלי לפחות מגיע עד מייבד החסידות מצד אמי. מצד אבי אנחנו מתייחסים ל-חבי"ף שעשה דרך ממרוקו לאיטליה, ויתכן שגם נמנים על הפיראט היהודי הידוע.

  1. אבל אם אני לא טועה אפשר לשלוח דגימת DNA לחו"ל ולקבל את התוצאות…
   שכחתי לציין שבדרך לאדם הראשון הדוד של אבי לא שכח לייחס אותנו לדוד המלך, לכל מלכי יהודה וכמובן לכמה רבנים גדולים. אבל פיראטים לא היו בספר 🙂
   נחמד לדעת הצאצאים של מי אנחנו, אבל צריך שזה גם יהיה אמין…

   תודה ושבוע נעים

 2. כבוד גדול על שמורת הטבע. העולם צריך עוד אנשים כמוך 🙂
  הצלחה – אם תצליח לעזור בדרך כלשהי, זו הצלחה. מי אמר שבכלל אתה צריך כסף? אם הרעיון או הדרך שלך מספיק משכנעים, הכסף כבר ימצא את דרכו אליך. ואם היינו יכולים להפוך חלקה לשמורת טבע, לגמרי הייתי משתתפת במימון.
  מעניין איך אפשר לקשר עץ עד לאדם וחווה, בהנחה שהם האדם הראשון, כמובן. העץ שלי (מצד אמא) מגיע עד מתישהו בערך במאה ה-12. דודה שלי רצתה לקבל אזרחות ספרדית, אז היא בנתה הכל עד ללפני גירוש יהודי ספרד. מצד אבא, לא ידעתי כלום עד לפני שנתיים. במקרה, ראיתי באינטרנט ספר שחוקרת פולניה כתבה על המשפחה שלי. זה אמנם לא מאוד אחורה, אבל מעניין היה לקרוא שחצי מהמשפחה בכלל היתה פולניה ושהמשפחה היתה בעלים של חברת החשמל ורשת בתי מלון. כמובן שכולם נרצחו בלי קשר, פשוט כי היה אסור להתחתן עם יהודים.

  1. היה יכול להיות יותר מכובד אם באמת הייתי מסוגל לעשות זאת…
   אני צריך כסף כדי לחיות, ליהנות מהחיים ולתמוך באנשים יקרים לי.

   הדוד של אבי הלך אחורה בעץ המשפחה עד שהגיע למלך יהודה האחרון. משם כבר היה קל בעזרת התנ"ך לעלות בעץ עד אדם הראשון (דרך דוד המלך כמובן).

   כל הכבוד לדודה שלך על בניית העץ. עצוב מאוד על כל הנרצחים… (גם הרבה בעץ המשפחה שלי)

   תודה על התגובה ושבוע נעים

 3. דבר ראשון אני רוצה לומר שאני ממש אוהבת את הפוסטים האלה שלך. !!
  לגופו של פוסט
  כמה נחמד שאנחנו קרובי משפחה 🙂 בדיוק דיברנו אתמול עם בת דודה של T על העניין הזה של אבות אבותנו ועד כמה חשוב לנו לדעת….כנראה לנו קצת פחות חשוב לדעת, עובדה שאנחנו לא ממש מתעסקים בזה.
  המתנות שהזכרת מקסימות ומחממות לב. גם מעננת וגם מאחיך.
  אני מאמינה שאתה צודק שאולי ספרים שקראת לא "שינו את חייך" במובן שמי שהיית לפני שקראת שונה ממי שהיית אחרי שקראת. אבל הספרים השפיעו, פתחו צוהר למחשבות אחרות, לעולמות אחרים, ובהכרח גם הוסיפו לך נדבכים….אז במובן הזה כנראה שהספרים שהזכרת (ואולי גם אחרים שלא ציינת כאן) שינו משהו.
  מסכימה אתך וגם אני לא מודדת הצלחה בכסף. אני בכלל לא כל כך משתמשת במילים האלה כמו הצלחה או כשלון, הן לא מדויקות לי ולא משקפות את הדברים שבאמת קורים במציאות. אני מאד מזדהה עם זה שכאשר אתה מרגיש שמעריכים אותך, שרואים אותך או את הישגך זו ההרגשה הטובה. וגם עם זה שכאשר אתה מקבל מחמאה שאינך חושב שמוצדקת זה לא עושה לך טוב.
  תיקונים טכניים בבית הרבה פעמים מסתיימים במפח נפש, זה כל כך נכון. מצד שני עצם העובדה שאתה ממשיך לנסות והרבה פעמים זה עובד לך, מעוררת הערכה.
  ממש התלהבתי מתכניותיך לגבי מיליארד הדולר שיפלו בחיקך. במיוחד לגבי שמורת הטבע.
  מזדהה גם עם האהבה להליכות וגם לעצמאות של השימוש ברכב פרטי.
  יופי של BLOGUARY…..מחכה כבר לשבוע הבא

  1. תודה רבה לך 🙂
   אני חושב שבהחלט יש עניין בלדעת מיהם אבותינו. אצל דוד של אבי זה היה חשוב יותר כי הוא "מיוחס".

   הגדרה יותר טובה של הספרים היא שהם עזרו לעצב אותי. הם לא "שינו" אבל כן "עיצבו".

   יש פעמים שאני יודע טוב מאוד מהם הצלחה או כישלון…

   שבוע נעים!

 4. ואו! הכל אצלך מאוד מעניין. אבל השושלת עץ המשפחה עד האדם הראשון, מאוד מרשים. הכרתי פעם מישהו שמיפה את העץ המשפחתי שלו, אבל "רק" כמה מאות שנים.

  1. תודה, אם כי לא הייתי אומר שהכל…
   הדוד של אבא שלי היה אדם מיוחד. כתב 84 ספרים (תורניים בעיקר) בימי חייו.

   כמה מאות שנים זה מרשים מאוד.

   שבוע נעים!

 5. תודה רבה!
  קצתת יומרנות בעיני לבנות עץ משפחה עד לאדם הראשון – איך הוא עשה זאת? ומאיפה הבטחון?
  אני ממש גאה באנשים ממשפחתי שהביאוני עד הלום ושזכיתי להכיר באופן אישי, הם אלו שהפכו אותי למי שאני.
  הצלחה גם בעיני איננה נמדדת בכסף. בעיני, הצלחה היא לנסות להשפיע קצת בתיקון עולם, גם אם הוא צר כעולם נמלה וגם אם התיקון נראה זניח לאחרים.
  להשפיע במשהו על נפשו של מישהו ולטובה – זוהי הצלחה, להשאיר חותם.
  ואתה זכית- הצלחת!
  תודה!

  1. מסכים אתך, אבל אני בטוח שהוא היה בטוח בעצמו… מה שהוא עשה היה קודם ללכת אחורה בשושלת האדמו"רים עד לראשון. משם המשיך ללכת אחורה איכשהו עד שהגיע למלך יהודה האחרון. משם הוא כבר היה על קרקע בטוחה – פשוט העתיק מהתנ"ך את כל שושלת היוחסין ממלך יהודה האחרון ועד אדם הראשון.
   שמח שאת גאה במשים ממשפחתך.

   ההגדרה שלך להצלחה מוצלחת בעיניי 😉

   תודה רבה על התגובה ועל המחמאה ושבוע נעים

 6. אני לא באמת יודעת מה קורה בעץ המשפחה שלי יותר מ3-4 דורות אחורנית… וגם זה רק בערך.
  ובנושא הכסף, אני לגמרי איתך. לקנות שטח ולהפוך אותו לשמורת טבע. 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: