הנושא החם –  האם הישראלים יקבלו משטר דיקטטורי?

במדור השרביט החם הוצע לנו לכתוב על השאלה שבכותרת – האם הישראלים יקבלו משטר דיקטטורי.

בפירוט הנושא השאלה לא הייתה על דיקטטורה "טהורה" כמו סוריה או צפון קוריאה – שאותה אני די בטוח שרוב גדול של האוכלוסייה בארץ לא יסכים לקבל לעולם – אלא על "ניאו דיקטטורה" כמו שקיימות היום בהונגריה, פולין וטורקיה – מדינות דמוקרטיות לכאורה שבפועל שולט בהן אדם אחד שעושה (כמעט) כרצונו.

 
עוד כתוב במדור כי מחקר של קבוצת מדגם בין השנים 1963 – 1996 העלה כי מחצית בני 18 בעד דיקטטורה. האמת שלא ברור לי למה הכוונה "בין השנים 1963 -1996" – האם המחקר נערך במשך 33 שנה או שהכוונה שאוכלוסיית המחקר הייתה אנשים שנולדו בין השנים 1963 ל-1996, אבל בכל מקרה בני ה-18 היום נולדו ב-2005 ו-1996 אפילו רחוקה יותר, כך שמדובר על מחקר ישן יחסית שבוודאות לא קשור ישירות למצב היום.

תוצאת המחקר הזה נראית לי לא ממש הגיונית. אני מניח שאם שאלת המחקר הייתה השאלה הישירה "האם אתה בעד דיקטטורה בישראל?" התוצאות היו שונות משמעותית. סביר יותר שהמחקר הזה שאל שאלות עקיפות יותר (או מגמתיות יותר) כמו לדוגמא – "האם אתם מעדיפים שליט חזק?", "האם צריך לשלול זכות הצבעה מערבים?", או "האם צריך לגרש מהארץ את מי שלא מוכן להישבע שבועת נאמנות למדינה?" (את השאלות האלה כמובן המצאתי אני, אבל הן ממש לא הזויות ולא הגיעו מדמיוני הקודח).

נראה שזאת בדיוק הנקודה. כשקראתי את הכותרת של מדור השרביט החם עניתי אוטומטית מיד שזה לא יקרה. הדמוקרטיה בישראל חזקה ופרט למיעוט זניח אין ישראלים שיסכימו לקבל משטר דיקטטורי.

אבל מהו משטר דיקטטורי?  אם מסתמכים על "טוקבקים" (תגובות באתרי אינטרנט, מבחינתי בעיקר לאתרי חדשות), פרסומים במדיה חברתית או סיסמאות שנזרקות באוויר (גם על ידי חברי כנסת), רבים יענו בחיוב לשאלות הדמיוניות שהצגתי בפסקה הקודמת, בלי לחשוב לרגע שזה לא בדיוק דמוקרטי להפלות אנשים בגלל מינם, גזעם או אמונתם אפילו אם המין, הגזע או האמונה שלהם שונה מהמין, הגזע או האמונה של הרוב.

כשאני קורא טוקבקים אני נתקל בהרבה בורות ושנאה. אנשים כותבים שלפיד הוא דיקטטור בגלל שבמפלגת "יש עתיד" לא מתקיימים פריימריז ולעומת זאת הליכוד הוא המפלגה הדמוקרטית ביותר בגלל שיש בה פריימריז. אנשים חושבים ש-"הפרדת רשויות"  משמעותה שלרשות השופטת אסור בתכלית האיסור להתערב בהחלטות של הרשות המחוקקת (או לקבל עצמאות כלשהי). הרבה אנשים חושבים שפושע מורשע  יכול לכהן כשר (או בכל תפקיד ציבורי בכיר) אם מספיק אנשים בחרו בו (אם כי בעצם הם חושבים שלא מדובר בפושע מורשע אלא באדם שכוחות הרשע "תפרו לו תיק" כדי להפיל אותו באופן אנטי דמוקרטי).

לפעמים אני חושב או לפחות מקווה שמדובר ב"גיבורי מקלדת" או "בוטים" ובמציאות אנשים הם חכמים יותר, הוגנים יותר ושקולים יותר מהקול שנשמע ברשת. לפעמים אני חושש שזה רק אני ואלה הסובבים אותי ואילו רוב גדול במדינה הוא באמת מתלהם, שונא ובור.

(זה כמובן הופך אותי אוטומטית לשמאלן מתנשא… מה לעשות שנולדתי למשפחה ממוצא מזרח אירופאי והצבעתי למפלגת השמאל הקיצונית והאנטי דמוקרטית "יש עתיד"?)

אז אם לסכם את מה שאני חושב בפשטות… הישראלים לא יקבלו משטר דיקטטורי "טהור". תמיד (או לפחות בעשרות השנים הקרובות) יהיו אצלנו בחירות דמוקרטיות אמיתיות. אבל הרבה ישראלים כן יסכימו לקבל צעדים אנטי דמוקרטיים כל עוד הם תואמים לתפיסת עולמם והם גם לא יחשבו שמדובר בצעדים אנטי דמוקרטיים כי הרבה חושבים שמהות הדמוקרטיה היא "הרוב קובע" ולכן לרוב מותר לכפות את דעתו על המיעוט כרצונו.
אני רק מקווה שמכיוון שהבחירות הדמוקרטיות ימשיכו פה, בשלב מסוים (לא רחוק מדי) יעלו לשלטון אנשים עם תפיסת עולם דמוקרטית יותר.


והרשומה המומלצת היא – 244 – שאלות – בבלוג של arik benedek chaviv

41 תגובות על ״הנושא החם –  האם הישראלים יקבלו משטר דיקטטורי?״

 1. מסכימה איתך. זה מאוד תלוי בטרמינולוגיה, איך מגדירים וכו'. ורוב האנשים מתחילים להתווכח לפני שביררו לעצמם את משמעות המונחים שהם משתמשים בהם. לכן אני חושבת כמוך שהישראלים לא בעד מה שאתה קורא משטר דיקטטורי טהור, אלא שיש חשש שאם לא נשגיח, נגלוש לשם בסופו של דבר אפילו בלי להבין מיד שאנחנו שם.

 2. אני חושבת שגם חלק מהעניין הוא השאלה עד כמה ״שלטון הרוב קובע״. כי אם הרוב בחר במפלגה עם אידאולוגיה מסויימת – הם מצפים שהממשלה שנבחרה תפעל לפי איך שהם רוצים, והמפסידים פשוט הפסידו. האם במצב כזה מדובר על דיקטטורה, במיוחד במדינה שבה המאזן הדמוגרפי גורם לניצחון חוזר ונשנה של אותו מחנה?

  1. ברור שבדמוקרטיה הרוב קובע. מה שפחות ברור להרבה אנשים הוא שבדמוקרטיה יש גם זכויות למיעוט…
   מבחירות לבחירות נראה שנושא זכויות המיעוטים פחות ברור לצערי.

   תודה והמשך שבוע נעים ורגוע

 3. לפעמים אני חושש שזה רק אני ואלה הסובבים אותי ואילו רוב גדול במדינה הוא באמת מתלהם, שונא ובור.

  וזו המציאות. הארועים בישראל דומים מאד לארועים בארה"ב, הן תולדה של התפשטות הליברליזם, הרס לשם הרס.
  בסין אין דמוקרטיה טהורה ואנשים חיים שם מכיון שהמשטר משפר את הכלכלה באופן מתמיד. אמא שלי היתה אומרת שכשמישהו אומר לך זה לא הכסף זה העיקרון הוא מתכוון לכסף. וכך יהיה אצלנו כמו בכל מקום. כל זמן שהמצב הכלכלי יהיה טוב נאכל צפרדעים.
  בינתים הצעדים שהממשלה עושה הם חיזוק הדמוקרטיה ולא החלשתה.

  1. גם אני חושש ככה לפעמים 😦
   אני חושב שלרבים מהסינים אין כל כך ברירה אלא לחיות בסין, לחלק אולי זה נוח יותר כי הם דוברים סינית והמשפחה שלהם שם.

   מסכים עם אמא שלך לגבי האמירה על הכסף.

   לא הבנתי איך הממשלה מחזקת את הדמוקרטיה ולמה האירועים הם תולדה של התפשטות הליברליזם.

   תודה על התגובה והמשך שבוע נעים ורגוע

   1. מדוע הצעדים מחזקים את הדמוקרטיה.
    אנשים מתיחסים לבית המשפט כמשהו אלוהי. צדק. זה המקום היחיד אליו אני יכול ללכת ולדרוש שיעמדו לצידי בעת שיפגעו בי. אבל זה לא ככה. היית בבית משפט?(אזרחי לא פלילי). בית המשפט רחוק מלהיות מקום של צדק. בבית משפט לא מקבלים צדק. חד משמעית. עורכי דין ברובם המכריע אינם ישרים, תאבי כסף, ומכיון שהם מכירים את החוק הם יודעים שיוכלו להתמודד עם הלקוחות בקלות, זה גם גורם להם להרגיש נעלים. שופטים בבתי משפט שקרנים. לוח העבודה שלהם מלא והם מסיימים תיקים על ידי התנהגות אלימה ומבזה כלפי אלו שמבקשים עזרה. זהו תהליך ארוך ומסואב. אם תקרא את האתר של אלי ציפורי תוכל לראות את ההתנהגות של המשטרה והפרקליטות כלפי עדים ונאשמים. ויותר מכל, אתה לא בוכר בהם, אין לך בקרה עליהם, ואתה מניח בעיוורון שהם יעשו את ההחלטות האלוהיות הצודקות. זה לא כך. הם אצולה, שחצנית שרואה אותך כווסל שלהם. האינטרס האישי שלהם עומד בראש ולדעתם מגיע להם כי הם לכאורה מגיניה של המדינה וחכמים ממך. כשאתה רואה את כל השוטים שנכנסים לכנסת אתה גם יכול להבין אותם אבל על תרוץ לבקש עזרה מהם.
    כדי להצליח להתקדם במערכת המשפט עורך דין חייב להיות שמאלני, ולכן יש מעט מאד ימנים שם. במערכת הנוכחית הם בוחרים את עצמם ומקדמים אחד את השני. ההצעות לשינוי הן זעירות, ממש קטנות אבל הם משפרות מעט את הפיקוח על בחירת השופטים ועושה אותם נבחרים על ידי נבחרי העם, וזו דמוקרטיה. במצב הנוכחי אין לבוחר השפעה, ולא ניתן לפטר אותם או לבקר אותם. במפלגה או חבר כנסת אתה יכול לא לבחור או להעביר ביקורת. על שופט לא.

    גם מנהיגי השמאל רצו לצמצם את מעורבות מערכת המשפט. גם יאיר לפיד וגם אביו, גם גדעון סער, גם אילת שקד, בנט…הציעו שינויים מרחיקי לכת שיצמצמו את כוח מערכת המשפט. מאחר ואתה מתאב את ביבי אתה מתקשה להיות אוביקטיבי ולקבל שאדם שאתה שונא יהיה מעורב בצעד נחוץ וחיובי. גם מפחיד אותך שהוא יקבל יותר כוח. אם לפיד היה מבצע אותם צעדים היית רואה את זה בהבנה.

    אומנם נתניהו רוצה לפגוע במערכת המשפט בשל המשפט שלו, אבל האם זה לא מוצדק? המשפט שלו איננו מוצדק לדעתו.
    רוטמן ולוין כבר שנים מנסים לצמצם את כוח מערכת המשפט עוד קודם משפט נתניהו.
    בשום מדינה מערבית לבית המשפט אין יכולת לבטל חוקי ממשלה, רק לפרש את החוק.
    המחאות נגד הרפורמה זו צורה נוספת של מחאה נגד תוצאות הבחירות ולא יותר.
    ההתפרעויות של המתנחלים- רצחו להם שני ילדים, והחדשות מתארות ביטוי של כאב בתור פוגרום. ומה בנוגע להרתעה?
    כל אותם שיושבים בחווארה היו שמחים לפגוע פיזית בך ובכל אחד מקוראי הבלוג שלך אם יכלו לעשות זאת.

    1. צר לי, אבל קשה לי מאוד להסכים עם התגובה שלך למעט המשפט לקראת הסוף על המחאה.
     לעומת זאת המשפט לפני האחרון… "ביטוי של כאב"? לשרוף בתים ומכוניות להשתולל ולפגוע באנשים? אני בטוח שאפילו בחווארה יש לא מעט אנשים שלא היו רוצים לפגוע בי. אבל כעת אולי קצת פחות.

     1. בתאורים של מה שארע בחווארה מסתבר שהמתנחלים נגשו לשם ולא התפרעו, התחילו לזרוק עליהם אבני מהגגות וכשהם ביקשו מהצבא להתערב הצבא קיבל הוראה להתרחק ואז התאספו יותר אנשים הגגות וזרקו אבנים והמתנחלים הגיבו ושרפו את הבתים מהם נזקו עליהם אבנים. אנשים שעוברים דרך חווארה אומרים שבאופן רגיל נזרקים על המכוניות שלהם אבנים. אתה פשוט נאיבי מוטי, חי בארץ דמיונית. למה אתה לא מזדהה עם כל המשפחות הישראליות שהילדים שלהם נרצחו בכוונת תחילה? זה שבחרת להרגיש אהדה לפלסטינאים לא אומר שתהיה להם אהדה כלפיך. תהיה מציאותי. אתה מעדיף להיות עוור.

      1. אני נאיבי? אני חי בארץ דמיונית? אני לא מזדהה עם המשפחות שהילדים שלי נרצחו??? לא יודע איך הגעת לכל המסקנות האלה. הדבר היחיד שאני מאוד נגדו בכל האירוע הוא שריפת מכוניות ובתים של אנשים שלא בהכרח היו מעורבים באלימות כלשהי. אני נגד אלימות חסרת אבחנה – בהחלט גם זאת של הפלסטינאים ואני יודע היטב שאצלם זה קורה יותר.

    2. אני חוששת שאתה צודק בהרבה דבריך והנחותיךיחד עם סאת אני חוששת שהרבה מאלה שיכולים יעזבו את הארץ אם לתמיד ואם עד אשר…וזה לא פחות מדאיג

     1. אני לא בטוח עם מי את מסכימה פה… בכל מקרה כבר הרבה שנים אני שומע אנשים מאיימים לעזוב את הארץ. מי שרצה לעזוב – שיעזוב. אף אחד לא חייב לגור פה (או בכל מקום אחר)

 4. אתייחס בעיקר להבהרת תוצאות המחקר שהוצג בתחילת הפוסט. כן, מטרת המחקר הייתה לבדוק את עמדתם של בני 18 לגבי דיקטטורה. עמדה זו של שנתון זה בלבד נבדקה במשך 33 שנה. זה הוא השנתון שמשתתף לראשונה בבחירות. התוצאה הממוצעת הייתה שמחצית מבני השנתון הזה תומכים בשילטון דיקטטורי.
  ולגבי הגדרה של מה זה דיקטטורה, כזו כמו שבהונגריה זה מספיק רע וצעדי החקיקה של הממשלה אם יאושרו, מובילים לכך.
  לצערי (וזו דעתי האישית) – רבים מדי אינם מבינים שהזיזו את הגבינה שלהם במקרה הטוב, ולא מעט אחרים מעדיפים פשוט לקבור ראשם בחול…
  אלה כנראה טיבם הפסיכולוגי של תגובות אנושיות כשצרה קיומית עומדת לבוא. כשהמפלגה הנאצית עלתה לשלטון בגרמניה, מרבית היהודים (ומשפחתי ביניהם) לא האמינו שהממשלה החדשה תקיים את הבטחת הבחירות (בשל אחת משתי הסיבות הפסיכולוגיות שציינתי לעיל) ולכן אפילו לא העלו בדעתם לעזוב את המדינה כל עוד יכלו לעשות זאת . מה היו התוצאות אנחנו יודעים…
  לדעתי אין להתייחס לטוקבק ברשתות (גם כי גם לרוב השותק יש דעות), אלא למי בשלטון שמזינים אותו ולמעשה מחוקקים חוקים שהמרחק ביניהם לבין דמוקרטיה הוא כמרחק מזרח ממערב, בלשון המעטה.

  ולגבי התקווה שלך: "אני רק מקווה שמכיוון שהבחירות הדמוקרטיות ימשיכו פה, בשלב מסוים (לא רחוק מדי) יעלו לשלטון אנשים עם תפיסת עולם דמוקרטית יותר". אל תבנה על זה (אגב זהו הטיעון של שמחה רוטמן כדי להרגיע/להרדים את העם).
  כי אם שלושת הרשויות יהפכו להיות לרשות אחת, זו כבר תהיה דיקטטורה. זה כבר לא עניין של הגדרה.
  למרות הזעזוע העמוק של ציבור מסויים, נכונה העובדה (!) ההיסטורית שהעלה רון חולדאי: "דיקטטורות חוזרות להיות דמוקרטיות רק בשפיכות דמים". לכן מוטב לכל האדישים/רדומים/אופטימיים להתעורר ולמנוע כעת להגיע למצב זה בכל הדרכים חוקיות האפשריות, כדי שלא נגיע חלילה לשפיכות דמים.

  1. אגיב אחר כך באריכות על הפוסט. יש לך תיעוד של אותו סקר? מי היו המשתתפים? מי היה הסוקר? מה היתה השאלה? "בעד דיקטטורה" זו אמירה יותר מדי פופוליסטית. יש לי הרגשה שהסקר נעשה בעקבות או לקראת ההתפטרות של דוד בן גוריון אבל, כל עוד אין פרטים על אותו משפט, זה לא אומר הרבה.

   1. היי
    בפוסט צירפתי קישור לכתבה בעיתון הארץ על הסקר הרב שנתי הזה. הסקר נערך עד לשנת 1996 – הרבה אחרי התפטרותו של בן גוריון ומותו ב-1973.
    אגב, מהילדים שלי למדתי שבעת שירותם הצבאי, מרבית החיילים הם ימניים/ימניים קיצוניים בדעותיהם. הילדים שלי (ביחידות לוחמות) היו ממש מיעוט בעלי דעות שמאלניות בחיילי הסדיר. במילואים היחס משתפר. אגב ידוע שקולות ספירת המעטפות הכפולות של החיילים מוסיפים עוד מנדטים למפלגות הימין. אם קולות החיילים היו הקולות היחידים, מפלגות השמאל והמרכז כנראה שלא היו עוברים את אחוז החסימה.

    1. תוכל לקשר לסקר עצמו או לתת לינק לכתבה המלאה, כדי שאוכל בעצמי לחפש את הסקר? קשה לי להאמין לדבר כזה וחשוב לי לקרוא על מה מדובר, במיוחד אם מדובר במשהו לא פיקטיבי

      1. יכול להיות. עדיין קשה לי לגבש דעה לגבי סקר שנערך על ידי מקור לא ידוע, על סמך כותרת בעיתון שפורסם 60 שנה לאחר ביצוע אותו סקר. ככל הידוע לי כרגע, יכול להיות שהסקר נעשה על מדגם של ארבעה חברים שיכורים בני 18 שבילו בבר יחד עם חבר שהחליט לשאול שאלה היפותטית.

       1. מנין המידע שלך "שמדובר במדגם של ארבעה חברים שיכורים בני 18 שבילו בבר יחד עם חבר שהחליט לשאול שאלה היפותטית"? רק 4 אנשים שיכורים במדגם שנערך במשך 32 שנה? וחוץ מזה התוצאות התפרסמו בהארץ 24 שנים לאחר המדגם האחרון ולא לאחר 60 שנה.
        מובן לי שכסטטיסטיקאית את מעוניינת לראות את תוצאות המדגמים.
        אבל כפי שכתבתי לך כבר בתגובה קודמת, מאששים לי את זה המדגמים שאני מכיר מהשירות הצבאי הסדיר שלי, של ילדיי ביחידות ששירתנו, ומתוצאות בחירות החיילים לדורותיהם (עם רוב לימין הקיצוני) כפי שמתפרסמות בסטטיסטיקה של וועדת הבחירות.

  2. תודה על ההבהרה, זה באמת לא היה לי ברור.
   אני עדיין לא חושב שיש הרבה אנשים בארץ שבאמת רוצים דיקטטורה של ממש.

   תודה גם על הצעת הנושא והמשך שבוע רגוע ונעים

 5. דמוקרטיה הינה שלטון העם, של כל העם, ולכן אין מקום להתבהמות, לבורות, לכוחנות, לזלזול ובטח ובטח לא ללקיחת החוק לידיים.
  חברה מתוקנת כמו כל חברת בעלי חיים ( כן, גם אנחנו שם), חיה לפי מוסכמות וחוקים שמקובלים ומוסכמים על הכלל .
  וכך תוייגתי כאשכנזיה כשמאלנית, אליטיסטית, מתנשאת וצריכה להתבייש בהשכלתי.
  עצוב, כי. מעולם לא זכיתי במלגה באוניברסיטה ( ככה זה 3 ילדים, 3 חדרים, דירת שיכון, שני הורים עובדים), בהנחה בשכר לימוד או בארנונה או בהעדפה מתקנת כלשהיא!
  וגם אין לי רולקס.
  מצד שני אני יודעת מי זה חנן יובל ומודה לו על סירובו.

  1. גם, אני אשכנזי שמאלני מתנשא שלא זכה למלגות או פריבלגיות – ודוקא גדלתי במשפחה ממש לא עשירה…
   ויש לי שעון קסיו שקניתי ב-80 ש"ח 🙂

   תודה על התגובה והמשך שבוע רגוע ונעים

 6. חושבת כמוך לגבי חוסר המודעות שתביא עלינו את הדיקטטורה בפועל, וגם דואגת כמוך מגילויי הפילוג והשנאה. מסכימה גם עם התגובה של קנקן. ובעיקר חוששת שאם כל מה שמתרחש כרגע בכנסת ימשיך ויתקבע – לא תהיינה עוד בחירות וגם אם תהיינה – הן תהיינה פארסה

 7. מעניין מאוד. יש לי להוסיף, שיאיר לפיד והשמאל מגזימים, זה בעצם עיניין של מאבק ימין ושמאל. הימין רוצה פשוט יותר נציגות שלו בבג"צ, לא תיהיה דיקטטורה, כמו שיאיר לפיד אומר כל הזמן. אגב, גם אני הצבעתי ליש עתיד. ….

  1. בהחלט יש הגזמות גם בשמאל ונאמרו הרבה דברים שאני לא מסכים איתם. להבנתי כרגע יש שני רצונות מרכזיים בקואליציה – נתניהו רוצה לפגוע במערכת המשפט כמו שקודם פגע במשטרה, ביועץ המשפטי ובפרקליטות – וכל זאת בגלל המשפט שלו. אבל חברי הקואליציה הימניים יותר כמו סמוטריץ' ורוטמן והעבריינים יותר כמו דרעי רוצים להכשיר פעולות שאף מערכת חוק שפויה לא תסכים להן כמו ההתפרעויות של המתנחלים בחווארה וכמובן מינוי דרעי לשר.
   וזה מסוכן כי גם אם לא מדובר בדיקטטורה מדובר בהחלשה משמעותית של שלטון החוק.

   תודה על התגובה והמשך שבוע רגוע ונעים

 8. אלה שרוצים דיקטטורה תומכים בה כל עוד הם חושבים שהדיקטטורה משרתת את האינטרסים שלהם. וכשיתחילו להרגיש שהיא פוגעת גם בהם, כבר עלול להיות מאוחר מדי. מבחינה היסטורית נכונה הקריאה של רון חולדאי שדיקטטורות מתהוות בהדרגתיות אך הו חוזרות להיות דמוקרטיות רק לאחר שפיכות דמים.

   1. אין מה לדבר על דיקטטורה פה כמו שאין מה לדבר על דמוקרטיה וזה שמנפנפים דגלי ישראל לא עושה את זה פטריוטי.
    כשהסינים נכנסו להונג קונג הם העבירו את חוק הפטריוטיות ומשמעותו שכל מה שאתה עושה שלא לטעמנו הוא לא פטריוטי. התיקונים ברפורמה נועדו להוציא את הכוח מהשופטים. אתה לא בוחר שופטים, אתה נותן להם בדמיונך סמכות אלוהית אבל הם נרקיסיטים. אתה פשוט לא חושב על דברים לעומק. האם יש סכוי שתקשיב ותשנה את דעתך? לא. אתה מכיר מישהו ששינה את דעתו? תקשיב קצת לגדי טאוב

    1. והאם יש סיכוי שאתה תשנה את דעתך? האם אתה מכיר מישהו ששינה את דעתו?
     אני מסכים שהרפורמה נועדה לקחת את הכוח מהשופטים, אבל אם לדייק – משופטים שלא חושבים כמו הקואליציה

     1. אם תציג לי עובדות יש סכוי סביר שאשנה את דעתי. לא ראיתי אותך מציג עובדות, רק ספורים דמיוניים, כל מה שראיתי זה "מה יהיה אם הם יחליטו להרוג את הג'ינג'ים" או איזו שטות אחרת שאני לא מצפה מאיש הגיוני שעובד במחשבים שיעלה אבל הם מעלים. כשאתה מצביע לכנסת אתה נותן אמון באנשים מוכרים בעלי ביוגרפיה מוכרת ומוכחת. הסכוי ש 61 ח"כ יחליטו לעשות משהו קיצוני קטן מהסכוי ש 8 שופטים (שאתה לא מכיר, לא בחרת בהם ואין לך יכולת לסלק אותם מהתפקיד) יחליטו לבצע צעד קיצוני. אתה בוחר בממשלה הממשלה צריכה להחליט לא השופטים. וה יהיה אם יחליטו לפתוח במלחמה או לזרוק פצצת אטום על אירן גם צריך לשאול את השופטים? השופטים הם בני אדם שנועדו לפרש ולבצע את לשון החוק שהממשלה קבעה, לא להמציא בעצמם. ואם הרפורמה נועדה לקחת כוח משופטים שלא חושבים כמותם זה לגיטימי. ואגב כיום רוב השופטים חושבים כמו השמאלנים, למה זה בסדר? כצו כל שמאלני אתה מאשים את האחרים בחולשות שלך.

      1. כעת הצגת לי עובדות בלתי ניתנות לערעור והעיקרית שבהן היא " כמו כל שמאלני אתה מאשים את האחרים בחולשות שלך."

       מכיוון שכך שכנעת אותי ואני גם רוצה דיקטטורה.

 9. בוודאי יהיו בחירות, אבל כמו ברוסיה, בלורוס, הונגריה, פולין, טורקיה.. ובאין בית משפט עליון עצמאי, מי יהיה ערב לך על נכונות תוצאות הבחירות? ומה אם ישנו שיטת הבחירות באופן שתקבע את השלטון שלהם לעולם ועד? ואני עוד לא מדבר על דיכוי התקשורת החופשית (סגירת עיתונים ותחנות שידור שאינן באות טוב לדיקטטור) כמו בפולין והפיכת התקשורת לשופר התעמולה של השלטון הדקטטורי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: